РАЈ НА ЗЕМЉИ НА ПОЛА САТА ОД БЕОГРАДА: Смештај само 20 евра, а ПРЕЛЕПА ПРИРОДА И ЛЕКОВИТА ВОДА
Одмаралиште за све који воле да уживају у природи.
Обреновачка Бања смештена је на самом улазу у Обреновац, а налази се на само пола сата од Београда. Некима и није толико познато да се на само пола сата од Београда налази право лечилиште, али и одмаралиште за све који воле да уживају у природи.
Обреновачка Бања налази се на 28 километара од Београда. Ова бања постоји од 1898. године, када су сасвим случајно откривене минералне воде у Обреновцу. Минерално купатило изграђено је 1900. године, а обновљено 1928. године.
Након откривања лековите воде урађено је и испитивање којим је утврђено да је у питању лековита сумпорна вода која је богата натријумом и сумпором. Доктор Марко Леко тада је упоредио воду из Обреновачке бање са водом чувене немачке Бање Вајлбах и резултати су били одлични. Он је утврдио да је хемијски састав сличан, али и да вода из Обреновачке бање има више сумпора од многих познатијих бања у Европи.
Цене смештаја у Обреновачкој бањи
Смештај у близини Обреновачке бање може се наћи по пристојним ценама. Цена преноћишта у просеку износи око 25 евра.
Новинари су пронашли један апартман у Обреновцу у ком је преноћиште 20 евра. Ради се сада о једнособном апартману од 34 квадрата. Налази се у центру Обреновца. Апартман поседује кухињу, купатило, спаваћу собу, дневну собу. Од додатне опремљености има паркинг и интернет.
Други апартман који смо пронашли налази се недалеко од Обреновачке Бање. Апартман има 40 метара квадратних. Цена преноћишта је 25 евра. Апартман поседује терасу, паркинг, а у апартману је доступан и интернет.
Пронашли смо и нешто скупљи, али и већи апартман у Обреновцу. Налази се у центру Обреновца, а његова површина износи 92 квадрата. Има врт, али и терасу. Цена преноћишта је 34 евра.
Занимљивости о Обреновачкој бањи
Стари Обреновац некада имао је велике проблеме са пијаћом водом, па је тадашњи председник општине покренуо иницијативу за копање артрешког бунара и уместо пијаће воде, потекла је вода која заудара на сумпор. Тада је већ поменути хемичар Марко Леко урадио прве анализе, после којих је ова вода промовисана као алкално-супомпоровите воде.
Након што је упоредио хемијски састав воде са водом из чувене немачке бање, забележене су његове речи: "Обреновац је срећно место. Овде ће бити боља бања него од оних у Немачкој“.
Главни састојци воде су натријум-бикарбонат и сумпор-водоник. Многе познате бање у Европи имају много мање сумпора од Обреновачке Бање.
Шта се лечи у Обреновачкој бањи
Институт за медицинску хидрологију и климатологију Медицинског факултета у Београду 1956. године поставио је следеће индикације које се могу лечити у бањи:
хронична реуматична обољења локомоторног апарата
хронична гинеколошка обољења
тровање металима
болести јетре и жучних путева
неуралгије
последице остеоартикуларног трауматизма
Извор: Србија Данас/БизПортал/Станко Стамнековић/М.А.