ONI SU ISTRAJALI U SVOM POSLU: Porodica Gasenberger iz Opova jedna je od poslednjih koja uzgaja bundeve u tom kraju
Pre dve decenije Opovo je bilo poznato po proizvodnji bundeve, dok poslednjih godina opada broj uzgajivača.
Porodica Gasenberger i dalje istrajava u tom poslu, jer ima dobar kvalitet i stalne mušterije.
TURISTIČKIM AGENCIJAMA U SRBIJI LICENCE ISTIČU 1. OKTOBRA: Šta će biti sa građanima koji su dobili zamenske vaučere?
ŠTA SE DEŠAVALO PRED SINOĆNU DEBATU U SAD: Velike promene na Volstritu
VAŽNO ZA SVE GRAĐANE SRBIJE! Moratorijum na kredite ističe danas, na dužnicima je izbor
U dvorištu porodice Gasenberger iz Opova već su poređane bundeve nakon branja. Ove godine posejali su 60 ari i dobili oko 25 tona.
- Malo je manji, ali očekujemo da dobijemo na kvalitetu. Sušne godine bundeva bolje podnosi, samim tim više je suve materije i manje će se kvariti - kaže Željko Gasenberger, poljoprivrednik.
U proizvodnji bundeve nema mnogo ulaganja, ali ima dosta fizičkog rada, zato se poljoprivrednici iz Opova više okreću ratarstvu. Nema mnogo ni zalivanja, a đubri se stajnjakom, da bude što manje hemikalija.
- Nema dobiti bez korišćenja neke hemije, ali treba znati kako se ona koristi. Kod nas dosta poljoprivrednika nepravilno upotrebljava pesticide - ističe Gasenberger.
Ova porodica bundeve prodaje na beogradskim pijacama, a za te potrebe često ih seče i renda, jer mušterije tako traže. Imaju samo jednu sortu, belu banatsku, jer je najslađa i najbolja za jelo.
- Najčešće traže da je suva, da je slatka, da može da se peče i za pitu, zato i rendamo, pa prodajemo, a mlade majke za svoje bebe traže, isto da bude suva, da ne bole stomačići - objašnjava Nataša Gasenberger, poljoprivrednica.
Bundeva se najviše prodaje kad zahladni, a u toku zime stoje u garažama, gde treba paziti da ne smrznu.
- Kad počnu jake zime, krajem januara i u februaru, više se proda i nemamo problema. Samo kad je zima jaka, onda treba dogrevati, da se sačuva - dodaje Nataša.
Gasenbergeri ne žele velike, rekordne bundeve za izložbe.
Kažu da su najbolje one od 20 do 25 kilograma, jer se najlakše prodaju. Za proizvodnju koriste sopstveno, kvalitetno seme i to im je put do uspešne godine.