OPASNA STOČNA ZARAZA HARA GRČKOM I RUMUNIJOM: Hrvati zabranili uvoz preživara! Evo šta će Srbija uraditi (FOTO)
U Hrvatskoj je od početka avgusta zabranjen uvoz živih ovaca i koza iz Grčke i Rumunije zbog širenja kuge malih preživara (Peste despetitsruminants - PPR) koji je u te dve zemlje stvorio katastrofalne štete.
Hrvatska je o odluci obavestila Evropsku komisiju te nadležno telo Rumunije, iz koje je u Republiku Hrvatsku i pristizao najveći broj pošiljki malih preživara.
Smrtonosni virus koji pogađa ovce i koze nastavlja harati grčkim i rumunskim farmama, zbog čega su tamošnje vlade uvele ograničenja na prevoz životinja kako bi suzbile širenje bolesti
Kozja kuga, poznata i kao kuga malih preživara, prvi put je otkrivena u Grčkoj u julu. Ovaj visoko zarazni virus, koji je prvi put identifikovan u Obali Slonovače 1942. godine, iako ne pogađa ljude, može usmrtiti do 70 odsto zaražene stoke.
Hrvatska je o odluci obavestila Evropsku komisiju te nadležno telo Rumunije, iz koje je u Republiku Hrvatsku i pristizao najveći broj pošiljki malih preživara.
Resorno ministarstvo u Srbiji upozorilo na ovu pojavu
Ministarstvo poljoprivrede Srbije takođe preduzima mere i aktivnosti za sprečavanje unošenja virusa kuge malih preživara u Republiku Srbiju, navedeno je nedavno u objavi na zvaničnoj Instagram stranici.
Usled pojave zarazne bolesti kuge malih preživara (PPR) u zemljama u okruženju, Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je preduzela mere i aktivnosti kako bi se sprečilo unošenje bolesti u našu zemlju i to: pojačanu kontrolu životinja koje se uvoze u Republiku Srbiju, sa posebnom pažnjom na ovce i koze, pregled prateće dokumentacije za svaku pošiljku, koja uključuje sertifikate o zdravlju životinja izdatih od strane nadležnih veterinarskih službi zemlje izvoznice, kao i obaveznu dezinfekciju svih transportnih sredstava koja prevoze životinje preko granice, stoji u saopštenju.
Šta je kuga malih preživara?
Kuga malih preživara (PPR) je prvi put prijavljena na Evropskom kontinentu 2018. godine, kada je dijagnostikovana prva epidemija u Bugarskoj, u gradu Boljarova, blizu granice sa Turskom.
Bolest se ispoljava od perakutne do subakutne forme, sa manifestacijama groznice i opštih, digestivnih i respiratornih poremećaja, krvarenjima, ulceroznim lezijama, erozijama ili nekrozama na sluzokoži organa za varenje i disanje, kao i pojave promena na plućima (bronhopneumonija).
Virus koji uzrokuje kozju kugu pripada grupi paramiksovirusa. PPR pokazuje neke kliničke i epidemiološke razlike u poređenju sa simptomima goveđe kuge, na koju donekle liči i sa kojom bi se moglo pomešati (uzročnik je RNK virus, sferičnog oblika, prečnika 150 nm i genom antigenski veoma sličan virusu goveđe kuge, koji ima relativno nisku otpornost na dejstvo fizičkih i hemijskih agenasa, uništava se za 60 minuta na 50°C, sa poluživotom od 2 sata na 37° C, neotporan na ph ≤4 ili ≥11, veoma osetljiv na alkohol, fenol i većinu dezinfekcionih sredstava, ( 2% natrijum hidroksidom u roku od 24 sata), dok ga hlađenje i zamrzavanje prezervira.
Kako se kuga prenosi?
Prenosi se direktnim kontaktom, a na nezaražena bi se područja bolest prvenstveno mogla preneti tokom prevoza zaraženih životinja. Iako se koza smatra osjetljivijom od ovaca, infekcija kod ovaca može proći nezapaženo.
Najčešći neposredan način infekcije je inhaliranje virusa aerogenim putevima. Izmet, iscedak iz nosa i oka bogati su virusima, a unošenje hrane i vode kontaminirane njima takođe je jedan od mogućih načina infekcije.
U Africi je bolest karakteristična i po sezonalnosti. Do vrhunca epidemije dolazi tokom kišne i sušne sezone.
Kako se leči?
Zaražene životinje se leče antibioticima kao što su hloramfenikol, penicilin i streptomicin, a može biti od koristi i simptomatsko lečenje.
Takođe, razvijena je vakcina koja može smanjiti smrt u stadu.
Izvor: Srbija Danas/Blic