OVA POJAVA NA ANTARKTIKU UZROKUJE TOPLOTNE TALASE: Rekordne temperature i uticaji na globalnu klimu
Neobična činjenica je da se Antarktik se zagreva dvostruko brže od ostatka planete.
Visoko iznad Zemljinih polova, u hladnoj stratosferi, vladaju polarni vrtlozi: masivni, ledeni vrtlozi koji se pojačavaju zimi i slabe leti. Trenutno, uprkos tome što je zima u svom punom jeku, Antarktički vrtlog doživljava neverovatno slabljenje, što izaziva ogromni toplotni talas širom kontinenta.
- Ovaj toplotni talas je skoro rekordan događaj za region Antarktika na koji najviše utiče - rekao je Edvard Blanšar, atmosferski naučnik sa Univerziteta u Vašingtonu, prenosi Eco Watch.
Antarktički vrtlog je značajno oslabio u julu, što je dovelo do toga da temperature na ogromnim delovima kontinenta porastu za više od 50 stepeni (10°C) iznad normalnog nivoa, dok istovremeno gura velike količine hladnog vazduha ka ekvatoru.
Ova slabljenja vrtloga obično su uzrokovana kada topli vazduh vrlo brzo dospe do vrha vrtloga, destabilizujući ga.
Ejmi Batler, atmosferska naučnica iz Nacionalne okeanske i atmosferske administracije, izjavila je da su atmosferski talasi ove godine potresli vrtlog, dovodeći do naglog porasta temperatura na velikim visinama u događaju poznatom kao naglo stratosfersko zagrevanje.
Ovogodišnje naglo stratosfersko zagrevanje (SSW) na Antarktiku već dovodi do neuobičajeno niskih temperatura na južnoj hemisferi, s Australijom, Novim Zelandom i Južnim konusom Južne Amerike koji doživljavaju neuobičajene hladne frontove, piše Eco Watch.
Međutim, SSW možda nije jedini faktor destabilizacije vrtloga. Zemlja je od jula meseca zabeležila rekordno visoke temperature, što, prema mišljenju naučnika, može biti jedan od faktora.
Prema članku iz 2023. godine objavljenom u časopisu Nature, Antarktik se zagreva dvostruko brže od ostatka planete.
Naglo stratosfersko zagrevanje (SSW) može imati ogromne posledice na hemisfere. U januaru 2014. godine, SSW je izazvao surovu zimu u SAD-u, uzrokujući temperature ispod nule u više saveznih država. SSW iz 2021. godine bio je posebno brutalno, što je dovelo do razorne zime kada je veliki deo kontinentalnog SAD-a zabeležio temperature daleko ispod nule, a tokom koje je većina korisnika elektroenergetskog sistema Teksasa ostala bez struje.
Obično postoji odloženi efekat između SSW-a i hladnijeg vremena dalje od polova, što može trajati i do mesec dana. Sa rekordno visokim temperaturama na Antarktiku i nastavkom SSW-a, teško je proceniti u kojoj meri će ovo uticati na uslove na južnoj hemisferi ili koliko će područja bliže ekvatoru biti pogođena u narednim nedeljama.
Majkl Dukes, direktor za prognozu u MetDesk-u, izjavio je da je većina naučnika smatrala da će najznačajniji efekti klimatskih promena izazvanih ljudskim delovanjem nastati na polovima.
- Ovo je sjajan primer toga - rekao je. - Na Antarktiku, generalno, takvo zagrevanje tokom zime koje se nastavlja u letnje mesece može dovesti do otopljivanja ledenih pokrivača - dodao je.