ОВА ПОЈАВА НА АНТАРКТИКУ УЗРОКУЈЕ ТОПЛОТНЕ ТАЛАСЕ: Рекордне температуре и утицаји на глобалну климу
Необична чињеница је да се Антарктик се загрева двоструко брже од остатка планете.
Високо изнад Земљиних полова, у хладној стратосфери, владају поларни вртлози: масивни, ледени вртлози који се појачавају зими и слабе лети. Тренутно, упркос томе што је зима у свом пуном јеку, Антарктички вртлог доживљава невероватно слабљење, што изазива огромни топлотни талас широм континента.
- Овај топлотни талас је скоро рекордан догађај за регион Антарктика на који највише утиче - рекао је Едвард Бланшар, атмосферски научник са Универзитета у Вашингтону, преноси Ецо Watch.
Антарктички вртлог је значајно ослабио у јулу, што је довело до тога да температуре на огромним деловима континента порасту за више од 50 степени (10°Ц) изнад нормалног нивоа, док истовремено гура велике количине хладног ваздуха ка екватору.
Ова слабљења вртлога обично су узрокована када топли ваздух врло брзо доспе до врха вртлога, дестабилизујући га.
Ејми Батлер, атмосферска научница из Националне океанске и атмосферске администрације, изјавила је да су атмосферски таласи ове године потресли вртлог, доводећи до наглог пораста температура на великим висинама у догађају познатом као нагло стратосферско загревање.
Овогодишње нагло стратосферско загревање (SSW) на Антарктику већ доводи до неуобичајено ниских температура на јужној хемисфери, с Аустралијом, Новим Зеландом и Јужним конусом Јужне Америке који доживљавају неуобичајене хладне фронтове, пише Ецо Watch.
Међутим, SSW можда није једини фактор дестабилизације вртлога. Земља је од јула месеца забележила рекордно високе температуре, што, према мишљењу научника, може бити један од фактора.
Према чланку из 2023. године објављеном у часопису Натуре, Антарктик се загрева двоструко брже од остатка планете.
Нагло стратосферско загревање (SSW) може имати огромне последице на хемисфере. У јануару 2014. године, SSW је изазвао сурову зиму у САД-у, узрокујући температуре испод нуле у више савезних држава. SSW из 2021. године био је посебно брутално, што је довело до разорне зиме када је велики део континенталног САД-а забележио температуре далеко испод нуле, а током које је већина корисника електроенергетског система Тексаса остала без струје.
Обично постоји одложени ефекат између SSW-a и хладнијег времена даље од полова, што може трајати и до месец дана. Са рекордно високим температурама на Антарктику и наставком SSW-a, тешко је проценити у којој мери ће ово утицати на услове на јужној хемисфери или колико ће подручја ближе екватору бити погођена у наредним недељама.
Мајкл Дукес, директор за прогнозу у МетДеск-у, изјавио је да је већина научника сматрала да ће најзначајнији ефекти климатских промена изазваних људским деловањем настати на половима.
- Ово је сјајан пример тога - рекао је. - На Антарктику, генерално, такво загревање током зиме које се наставља у летње месеце може довести до отопљивања ледених покривача - додао је.