OVO JE NAJVEĆA PRIVATIZACIJA U SVETU 2016: Putin prodao naftnog diva (VIDEO)
Rusija je prodala manjinski udeo od 19,5 posto državnog naftnog diva Rosnjefta
Rusija je objavila da je prodala manjinski udeo od 19,5 posto državnog naftnog diva Rosnjefta za 10,5 milijardi evra katarskom državnom investicionom fondu i kompaniji za trgovinu sirovinama Glenkor. To je u sredu objavio ruski predsednik Vladimir Putin, nakon sastanka s izvršnim direktorom Rosnjefta Igorom Sečinom.
- To je najveći privatizacioni posao, najveća prodaja i akvizicija u globalnom naftnom i gasnom sektoru u 2016. godini - kazao je Putin nakon sastanka.
BIZNIS UMESTO SANKCIJA: Trampov bivši savetnik u Moskvi sa "uticajnim biznismenima"
Država će zadržati kontrolni udeo, a već od ranije udeo u Rosnjeftu, najvećoj ruskoj naftnoj kompaniji i jednoj od najvećih u svetu, od 19,75 posto drži britanski naftni div BP.
'Biggest privatization deal of 2016': 19.5% of Russian oil giant #Rosneft sold for over $11bn https://t.co/2ex8wh5tD3 pic.twitter.com/iX6Gvi3hpE— RT (@RT_com) December 8, 2016
Dugo vođeni pregovori o privatizaciji Rosnjefta deo su napora ruske vlade da proda deo državne imovine kako bi popunila budžet koji je u problemima zbog dvogodišnje recesije, pada cena nafte i sankcija zapada zbog ruske intervencije u Ukrajini.
Nedavno je istekao planirani rok za prodaju udela u Rosnjeftu, pa su se na finansijskim tržištima pojavile spekulacije da će pokušaj pronalaženja stranih investitora propasti i da će udeo države otkupiti sam Rosnjeft.
BUDUĆNOST POD ZNAKOM PITANJA: Najstarija banka na svetu ponovo u problemu! (FOTO)
Verovalo se da će sankcije zapada odvratiti velike investicije u Rusiju, premda zapadnim kompanijama nije bilo izričito zabranjeno učestvovanje u privatizaciji Rosnjefta.
Igor Sečin je rekao, nakon razgovora s Putinom, da su vođeni razgovori s više od 30 potencijalnih kupaca udela u Rosnjeftu. Objavio je i da će Glenkor i katarski državni fond osnovati konzorcijum i da će imati iste udele u Rosnjeftu.
Glenkor, britansko-švajcarska kompanija za trgovanje sirovinama, objavila je da će transakciju finansirati delimično s sopstvenih 300 miliona evra, dok će ostatak finansirati banke i katarski fond.
Katarski državni fond, koji je inače jedan od najvećih investitora u Glenkoru, dosad se nije oglasio o transakciji. Analitičari kažu kako bi Glenkor od te transakcije mogao profitirati zbog pristupa Rosnjeftovoj proizvodnji nafte, dok će se katarski fond učvrstiti na poziciji jednog od najvećih investitora u jednom od najvećih svetskih biznisa.