PAD PROMETA U AGENCIJAMA 80 ODSTO: Korona jako udarila na turizam u Bosni i Hercegovini, najgore prošli gradovi
Zbog korone, turizam u Srpskoj je u ozbiljnim problemima, a najgore su prošli hoteli u gradovima, koji doslovno zuje prazni.
Da je ipak, i usred pandemije, moguće "dočekati se na noge", pokazuju primeri jednog grada i jedne banje koja je imala bolju sezonu nego lani.
Ovo su neke od poruka seminara za turističke radnike u RS, koji se upravo održava u Banjaluci, u organizaciji Privreden komore RS i agencije UNIS Turs.
DIVLJE SVINJE HARAJU SRBIJOM: Uništavaju domaći kukuruz, domaćini ih plaše muzikom i električnom ogradom (FOTO)
POMAMA ZA "AJVARUŠOM": Roga je ove godine slabo rodila, ali je zadržala kvalitet i nisku cenu
JAPANSKA KOMPANIJA DOLAZI U INĐIJU: Do kraja 2023. ulažu 364 miliona evra
Da je u savremenom turizmu, pogotovo u kriznim situacijama, presudno znanje, prilagođavanje promenama i donošenje pravih odluka u pravom trenutku, poručili su i eminentri turizmolozi iz Beograda, dr Branko Kresojević i dr Radomir Stojanović.
- Promene na turističkom tržištu u doba korone moraju biti prepozante i uvažene, moraju se kreirati novi sadržaji ili prilagoditi postojeći. Jer, današnji turisti su, čak i u redovnim okolnostima, u prilici da biraju, a pošto su dobro obavešteni, znaju šta hoće - rekao je Stojanović.
Turizam u doba korone u Srspkoj je pretrpio značajan pad, a bilo bi još gore da nije bilo vaučera Vlade RS, ali i svetlih primera, među kojima se ističu banje, te Jahorina i grad Trebinje. Sve ove destinacije uključuju boravak u prirodi, a u vreme epidemije ljudi rado borave u selima, na rekama, planinama, u šumama.
Iako je grad, i Trebinje ima bajkovitu prirodu, divne pejsaže, mediteransku klimu i brojne znamenitosti u okoloni, ali kako su istkli učesnici seminara, imaju i turističke radnike, koji su prepoznali svoju šansu.
- Snizili su cene u hotelima i hostelima, iskoristili vaučer ponudu, a i vanpansionska potrošnaj u ovom gradu je bila prilično povoljna i to je privuklo mnoge domaće turiste. Tako je popunjenost kapaciteta u ovom gradu zavidna, a i prihod je zasigurno mnogo veći, nego da su hoteli ostali prazni - poručili su učesnici seminara.
Jedan od svetlih primera je i Banja Kulaši, koja je ove godine u avgustu imala više gostiju, nego lani, te Jahorina, koja nije zabeležila nikakav pad u odnosu na leto 2019. godine.
Ipak, generalno gledano, brojke nisu ohrabrujuće, mada mnogi turistički radnici u Srpskoj, kada se sete maja i početka juna, kada je broj noćenja "bio nula", danas kažu: "dobro smo prošli!".
Savetnik u Ministarstvu turizma RS, Dragan Talić, ocenjuje da je ova turistička sezona u Srpskoj bila "izuzetno dobra", iako priznaje da je pad borja noćenja i pad turističke potrošnje u Srpskoj oko 60 odsto.
Zoran Preradović, istakao da su, uz gradske hotele, najgore prošle turističke agencije u RS, koje su zabeležile pad prometa od 80 do 82 odsto.