PADA TRAŽNJA ZA DRVETOM I UGLJEM: Masovni prelazak na pelet
Iako je ukupna proizvodnja drvnog ogreva u Bosni i Hercegovini opala ove godine u odnosu na 2018. to neće uticati na njegovu cenu.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, od januara do jula 2019. godine ukupna proizvodnja asortimana šumskog ogreva manja je za 5,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Najviše je pala proizvodnja četinara, za 13,6 odsto, dok je proizvodnja ogreva od listopadnog drveća veća za 5,1 odsto.
S druge strane, u prvih šest meseci ove godine u padu je prodaja šumskog drveta za 4,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Edin Omeragić kaže da zbog pada proizvodnje nemaju problema u odnosu nabavke i prodaje ogrevnog drveta, ali i dodaje da je sve manje korisnika ovog energenta.
- Ne nedostaje nam drveta. Ono što je naručeno, trebalo bi da bude bez problema isporučeno. Dosta ljudi s drva i uglja prelazi na pelet tako da rasterećuju potrebe za ogrevnim drvetom i ugljem. Jednostavno opada potražnja za drvetom, a pogotovo za ugljem - kazao je Omeragić.
Trenutna cena kubnog metra drva u Sarejevu iznosi oko 53 evra. Omeragić kaže kako je ovo stabilna cena.
- Ne očekujemo drastične promene cene - dodaje.
Ipak, cena od 53 evra po kubnom metru drva i dalje je visoka za brojne građane koji se zbog toga neretko odlučuju za kupovinu kod ilegalnih trgovaca.
Sudeći prema oglasima u novinama i na internetu, kubni metar kod ovih trgovaca košta između 38 i 48,5 evra. Iz Agencije za statistiku BiH sredinom ovog meseca stigli su podaci kako je ukupna proizvodnja šumskog ogreva u BiH u drugom kvartalu ove godine manja za 16,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.