PANDEMIJA I KURS DINARA: Guvernerka Tabaković objašnjava kako korona utiče na našu valutu
Jorgovanka Tabaković kaže da neki na početku pandemije nisu verovali da će kurs dinara ostati stabilan
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković rekla je može da obeća da će se NBS maksimalno potruditi da kurs dinara ostane stabilan i da se Srbija sačuva kao destinacija u koju je poželjno ulagati i investirati.
PORASLA PRODAJA AUTOMOBILA U SRBIJI: U maju i junu veće interesovanje zbog bolje situacije sa koronom
VLADA SRBIJE DANAS USVAJA NOVI PAKET MERA: Minimalac za sve privrednike, prijavljivanje automatsko
SNAŽAN UDARAC NA STUB EKONOMIJE: Korona virus oštetio svet za 320 milijardi dolara! Ovo su direktne posledice
Jorgovanka Tabaković je rekla da su u januaru bili sezonski pritisci na kurs vezani za nabavku energenata, ali da je izazov bila pandemija i strah koji blokira ljude od investiranja.
Dodala je da je preko okeana vladala panika i da su se javljali investitori koji su postavljali pitanja o kursu, ali su i počeli da povlače novac da bi videli da li će to uticati na kurs.
Istakla je da se pritisak na kurs u martu i aprilu morao braniti rezervama, i da je od početka godine do danas potrošeno milijardu i dvesta miliona evra da bi kurs bio relativno stabilan.
Objasnila je da NBS ima rezerve i uporedila situaciju sa Hrvatskom, koja je samo za dva meseca potrošila dve i po milijarde evra da bi sačuvala vrednost svoje valute. Navela je da rezerve Srbije i danas iznose više od 11 milijardi.
Jorgovanka Tabaković je rekla da neki na početku pandemije nisu verovali da će kurs dinara ostati stabilan, iako si znali da postoje odbrambeni mehanizmi i stvorene rezerve.
Guvernerka je rekla da je u vreme kada nije bilo nijednog leta, sa jednom od prijateljskih zemalja obezbeđeno 500 miliona evra keša, da se ne bi desilo da neko dođe na šalter banke i da ne može da podigne novac koji je uložen. Dodala je i da je obezbeđeno još 300 miliona za svaki slučaj, jer se ne zna šta će se dešavati.
Podseća i da je referentna kamatna stopa tri puta snižavana i da ona sada iznosi 1,25 odsto, što se direktno prenelo na kamate na tržištu novca i na dinarske kredite koje građani koriste.
Govoreći o moratorijumu na kredite, guvernerka je rekla da se trudi da građanima pruži mogućnosti, a na njima je da izaberu ono što im najviše odgovara.
Kaže i da ne može da poveruje u to da su bankari nespremni jer je postojala fantastična saradnja s njima u vreme kada je penzija trebalo da stigne do svakog penzionera, kada je postojala zabrana izlaska.
Ukazala je i da je postojao veliki odziv građana kada je reč o prethodnom moratorijumu i da banci treba da se obrati samo onaj ko ne želi da prihvati moratorijum, i to na način koji je proverljiv.
BALKAN STAO ZAJEDNO PROTIV KRIZE: Postignut dogovor lidera o ekonomskom oporavku regiona
Korona preti da ZATVORI SALONE VENČANICA: Vlasnici ovih radnji u Srbiji u VELIKOM PROBLEMU
Kako uzgoj krastavaca može doneti malo bogatstvo? Povrtari u Srbiji znaju: Za tri meseca zarada i više hiljada evra!
VAŽNO OBAVEŠTENJE ZA GRAĐANE SRBIJE: Ako ne želite moratorijum morate se javiti banci, EVO DO KADA JE ROK
KO ĆE PLATITI CEH KRONA VIRUSA? "Kriza će najteže pasti običnom čoveku, dok je bogataši neće ni osetiti"