Penzioneri će ovde dobiti povišicu od 42 evra, taj iznos može da bude i veći
Konačna odluka biće doneta tek na proleće. Prve procene govore o rastu od 42 evra za prosečnu penziju, međutim te procene nisu uvek tačne.
Prve procene stope usklađivanja penzija u Nemačkoj govore o rastu od 3,5 odsto. To bi značilo dodatna 42 evra za prosečnu penziju, ali je od ranije poznato da analitičari prave popriličan broj grešaka. Naime, konačna odluka biće doneta tek na proleće.
Prema Izveštaju o penzijskom osiguranju za 2024. godinu, oko 21 milion nemačkih penzionera bi sledeće godine trebalo da očekuje veće penzije. Prve procene govore o usklađivanju penzija od 3,5 odsto, ali će konačnu odluku nemački penzijski zavod doneti tek na proleće.
Penzije u Nemačkoj usklađuju se jednom godišnje, u julu. Odluka o tome se donosi najmanje dva meseca unapred i zavisi od ekonomskih kretanja, pre svega cena i zarada.
Statističari beleže rast plata i cena svakog kvartala. U prvom kvartalu ove godine zarade su realno porasle za 3,8 odsto, a nominalno za 6,4 odsto, dok su u drugom kvartalu plate realno porasle za 3,1 odsto, a nominalno za 5,4 odsto. S druge strane, stope inflacije su niske; u avgustu oko 1,9 odsto, au septembru 1,6 odsto. To znači da inflacija najverovatnije neće odmah pojesti penzije.
Procene nisu uvek tačne
Međutim, treba reći da procene rasta penzija u Nemačkoj nisu uvek tačne. Prošle godine su procene bile i 3,5 odsto, ali su penzije zapravo usklađivane po stopi od 4,7 odsto.
Međutim, ako bi se ova prognoza ostvarila, penzioneri koji primaju iznos od 2.000 evra mogu da računaju na povećanje od približno 70 evra. Nemački mediji su napravili kalkulacije za potencijalno prilagođavanje na stope između tri i četiri odsto. Prema ovome, penzije od 800 evra povećale bi se za 24 na 32 evra, sa 900 za 27 na 36 evra, sa 1200 evra za 36 na 48 evra. Penzije u iznosu od 1.500 evra bile bi veće za 45 do 60 evra, a one od 1.800 evra za 54 do 72 evra.
Reč je o bruto iznosima, što znači da se na ove iznose plaćaju doprinosi za zdravstveno osiguranje i negu. Ako bismo pogledali prosečnu neto penziju koja iznosi 1.266 evra, usklađivanje od 3,5 odsto donelo bi još 42 evra.
Razlike u Hrvatskoj
U Hrvatskoj se prilagođavanja vrše dva puta godišnje, u januaru i julu. Ove godine stope usklađivanja su bile 4,19 i 7,46 odsto, prvenstveno zbog rasta plata, s obzirom da se usklađivanje penzija vrši po formuli koja uzima u obzir rast plata i inflaciju u odnosu 70:30 u korist većeg faktora rasta. . Oba prilagođavanja zajedno dodaju oko 60 evra prosečnom iznosu penzije.
U cilju obezbeđenja rasta penzija, koje trenutno čine samo 43,4 odsto prosečne zarade, udruženja penzionera već godinama zahtevaju promenu formule usklađivanja, tako da ona uzima u obzir 100 odsto većeg faktora rasta. bez obzira da li je u pitanju rast plata ili inflacija.
Krajem 2022. Vlada je najavila mogućnost kompromisa, ponudivši promenu formule koordinacije u odnosu 85:15. O tome je bilo reči i na prošlomesečnoj sednici Nacionalnog saveta za penzionere i stara lica, gde je rečeno da će se nova formula usklađivanja primenjivati od 1. jula naredne godine, jer do tada mora da se sprovede redovna procedura izmene propisa.
Nema značajnih povećanja
Međutim, analitičar penzionog sistema Željko Šemper upozorava da ovakav kompromis ne bi doneo značajnija poboljšanja penzionerima, jer formula usklađivanja služi za očuvanje realne vrednosti penzija u odnosu na rast plata i inflaciju. On je upozorio da je zbog toga sve veći jaz između penzija i plata.
On je takođe naglasio da ni uz novu formulu usklađivanja u odnosu 85:15 penzioneri ne bi trebalo da računaju na značajna povećanja.
Zaboravimo 2025. na procente usklađivanja od četiri do osam odsto, jer je inflacija smanjena, a značajnijeg povećanja zarada neće biti! U tom slučaju nova formula 85:15 značiće povećanje penzija za jedan do dva evra u odnosu na formulu 70:30“, zaključio je analitičar penzionog sistema.
Izvor: Srbija Danas/Fenix Magazin