Пензионери ће овде добити повишицу од 42 евра, тај износ може да буде и већи
Коначна одлука биће донета тек на пролеће. Прве процене говоре о расту од 42 евра за просечну пензију, међутим те процене нису увек тачне.
Прве процене стопе усклађивања пензија у Немачкој говоре о расту од 3,5 одсто. То би значило додатна 42 евра за просечну пензију, али је од раније познато да аналитичари праве поприличан број грешака. Наиме, коначна одлука биће донета тек на пролеће.
Према Извештају о пензијском осигурању за 2024. годину, око 21 милион немачких пензионера би следеће године требало да очекује веће пензије. Прве процене говоре о усклађивању пензија од 3,5 одсто, али ће коначну одлуку немачки пензијски завод донети тек на пролеће.
Пензије у Немачкој усклађују се једном годишње, у јулу. Одлука о томе се доноси најмање два месеца унапред и зависи од економских кретања, пре свега цена и зарада.
Статистичари бележе раст плата и цена сваког квартала. У првом кварталу ове године зараде су реално порасле за 3,8 одсто, а номинално за 6,4 одсто, док су у другом кварталу плате реално порасле за 3,1 одсто, а номинално за 5,4 одсто. С друге стране, стопе инфлације су ниске; у августу око 1,9 одсто, ау септембру 1,6 одсто. То значи да инфлација највероватније неће одмах појести пензије.
Процене нису увек тачне
Међутим, треба рећи да процене раста пензија у Немачкој нису увек тачне. Прошле године су процене биле и 3,5 одсто, али су пензије заправо усклађиване по стопи од 4,7 одсто.
Међутим, ако би се ова прогноза остварила, пензионери који примају износ од 2.000 евра могу да рачунају на повећање од приближно 70 евра. Немачки медији су направили калкулације за потенцијално прилагођавање на стопе између три и четири одсто. Према овоме, пензије од 800 евра повећале би се за 24 на 32 евра, са 900 за 27 на 36 евра, са 1200 евра за 36 на 48 евра. Пензије у износу од 1.500 евра биле би веће за 45 до 60 евра, а оне од 1.800 евра за 54 до 72 евра.
Реч је о бруто износима, што значи да се на ове износе плаћају доприноси за здравствено осигурање и негу. Ако бисмо погледали просечну нето пензију која износи 1.266 евра, усклађивање од 3,5 одсто донело би још 42 евра.
Разлике у Хрватској
У Хрватској се прилагођавања врше два пута годишње, у јануару и јулу. Ове године стопе усклађивања су биле 4,19 и 7,46 одсто, првенствено због раста плата, с обзиром да се усклађивање пензија врши по формули која узима у обзир раст плата и инфлацију у односу 70:30 у корист већег фактора раста. . Оба прилагођавања заједно додају око 60 евра просечном износу пензије.
У циљу обезбеђења раста пензија, које тренутно чине само 43,4 одсто просечне зараде, удружења пензионера већ годинама захтевају промену формуле усклађивања, тако да она узима у обзир 100 одсто већег фактора раста. без обзира да ли је у питању раст плата или инфлација.
Крајем 2022. Влада је најавила могућност компромиса, понудивши промену формуле координације у односу 85:15. О томе је било речи и на прошломесечној седници Националног савета за пензионере и стара лица, где је речено да ће се нова формула усклађивања примењивати од 1. јула наредне године, јер до тада мора да се спроведе редовна процедура измене прописа.
Нема значајних повећања
Међутим, аналитичар пензионог система Жељко Шемпер упозорава да овакав компромис не би донео значајнија побољшања пензионерима, јер формула усклађивања служи за очување реалне вредности пензија у односу на раст плата и инфлацију. Он је упозорио да је због тога све већи јаз између пензија и плата.
Он је такође нагласио да ни уз нову формулу усклађивања у односу 85:15 пензионери не би требало да рачунају на значајна повећања.
Заборавимо 2025. на проценте усклађивања од четири до осам одсто, јер је инфлација смањена, а значајнијег повећања зарада неће бити! У том случају нова формула 85:15 значиће повећање пензија за један до два евра у односу на формулу 70:30“, закључио је аналитичар пензионог система.
Извор: Србија Danas/Fenix Магазин