Peta godina loše sreće: Propala NAJVAŽNIJA pčelinja paša zbog lošeg vremena!
Poslednja ovogodišnja šansa - suncokret i lipa
Počelari Pomoravskog i Šumadijskog okruga, koji imaju oko 50.000 pčelinjih društava, prošlu godinu, ocenjuju "najlošijom za proizvodnju meda" u poslednjih nekoliko decenija.
Poljoprivreda donela 3,2 milijarde dolara: Srpske njive mogu JOŠ BOLJE! Evo u čemu smo MAHERI!
- Oni kažu da je i ova godina loša, "zbog hladnog vremena, kiše i izmrzavanja bagrema" - koji je najvažnija pčelinja paša u ovom delu Srbije.
Pčelari sa stacioniranim pčelinjacima neće imati meda ni ove godine, a ni oni koji sele pčele na razne paše, neće baš "trljati bradu" od dobrog prinosa jer je gotvo svuda bilo i kiše i hladnog vremena u vreme cvetanja bagrema, ocenjuju pčelari Jagodine.
- Ovde, kada omane bagrem, omane paša - kažu oni i dodaju da se ovdašnji pčelari i pčele uglavnom sele na suncokret i lipu.
Prošle godine, mnogi pčelari nisu ni vrcali med, a šteta je dvostruka, nisu imali meda za prodaju, s jedne, a sa druge strane morali su kupovati šećer, neki i po nekoliko tona, zavisno od broja društava, da bi prehranili pčele, što su potvrdili članovi Društva pčelara "Pomoravlje" u Jagodini.
Selo kraj Požege u čudu: Svi dobili isti račun za struju od 575 dinara
Loša sreća pčelare ovog dela Srbije prati od 2014. godine, od velikih poplava u Pomoravlju i Resavi, kada je izvoz meda, prema podacima Centra za EOI i Evropske integracije Regionalne privredne komore za Šumadiju i Pomoravlje, opao za 38 odsto.
Ne "zuje" na lošu godini samo pčelari Šumadije i Pomoravlja, loša godina, ocenjuju u Savezu pčelarskih organizacija Srbije, je svuda za ukupno pčelarstvo Srbije, što će se odraziti i na izvoz, koji je proteklih godine bio znatno povećan u zemlje Evropske unije.
RUMUNSKI TURISTI PREPLAVILI VOJVODINU: Njihov broj se POVEĆAO za 20 odsto!
Oko 90 odsto meda Srbija izvozi u zemlje Evropske unije, najviše u Nemačku i Italiju, podsećaju u Savezu.