KREĆE PROVERA SVIH 600.000 DRŽAVNIH PLATA: Novi sistem pravi pometnju, prvi na udaru radnici iz pet velikih sektora
U poslednjoj fazi projekta projekat će dobiti i lokalne samouprave i i sve to biće završeno u narednih godinu i po dana odnosno do kraja 2023. godine.
Uskoro startuje potpuno novi sistem koji će pratiti i staviti pod lupu svih 600.000 plata u javnom sektoru, kao i sve druge isplate naknada iz budžeta. Novi sistem obuhvatiće više od 10.000 korisnika državnih para.
ŠTO SMO PUTOVALI, PUTOVALI SMO? Evropska unija skida Srbiju sa zelene liste zbog skoka korona brojki
POŽURITE, INTERESOVANJE JE VELIKO: Kako do besplatne kuće na selu? 12 porodica dobilo krov nad glavom, evo kako da se prijavite
OVDE SE I DALJE NALAZE VELIKE RUDNE REZERVE: Kako se u jami zarađuje hleb sa sedam kora (FOTO)
Po prvi put na jednom mestu postojaće tačna evidencija o svim isplatama radnicima iz državne kase, pa će se u sekundi dolaziti i do njihovih plata, ali i i do naknada za učešće u različitim odborima koje su često i veće od same zarade.
Na projektu će direktno raditi oko 3.000 ljudi, a ceo sistem u javni sektor biće uvođen fazno. Praktično, prve promene treba očekivati u sektoru rada, zapošljavanja i socijalne politike, a zatim u sektorima kulture i pravosuđa. U drugoj fazi novi obračun zarada i njihova bolja kontrola biće uvedeni u sektor prosvete, a nakon toga i u zdravstvo.
U poslednjoj fazi projekta projekat će dobiti i lokalne samouprave i i sve to biće završeno u narednih godinu i po dana odnosno do kraja 2023. godine.
Novi projekat, koji je deo dogovora sa MMF, omogućiće potpunu kontrolu zarada i praćenje zapošljavanja u javnom sektoru, bolje planiranje budžeta korisnika javnih sredstava u delu koji se odnosi na plate.
To praktično znači da će biti kontrolisani rashodi i izvršene isplate za sve zaposlene u javnom sektoru u realnom vremenu, a samim tim otklonjena je mogućnost greške u obračunima zarada pre njihove isplate, kao i sve eventualne zloupotrebe.
Plate u javnom sektoru veće za 100 evra
Plate kod više od 600.000 zaposlenih u javnom sektoru tačno su za 100 evra veće nego kod onih koji rade kod privatnika. Iznose 73.277 dinara, naspram 61.529 kolika je prosečna zarada u privatnom sektoru.
Najmanje su kod preduzetnika - njihov "prosek" je 33.358 dinara, što je gotovo polovina od zvaničnog.
Prosečna plata u javnom sektoru u Srbiji u maju ove godine bila je 65.025 dinara, dok prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku polovina zaposlenih u Srbiji zarađuje najviše do 46.869 dinara.