Poslastica koja vam više neće biti tako slatka! Čokolada toliko POSKUPLJUJE da nećete ni moći da je kupite!
Kockica mnogima omiljene poslastice, čokolade, uskoro bi mogla biti znatno skuplja.
Ova ne baš najsrećnija informacija proizilazi iz nedavne objave o mogućem udruženju dva najveća svetska proizvođača kakaa. Naime, Gana i Obala Slonovače iz kojih dolazi gotovo dve trećine svetske količine kakaa, već neko vreme pregovaraju o stvaranju udruženja pod nazivom COPEC (eng. Cocoa Producing Countries).
Vlasti dve zapadnoafričke države smatraju da će upravo stvaranjem svojevrsnog kartela uspeti da podignu cenu kakaa i samim time povećaju zaradu od uzgoja.
Ova vredna sirovina dolazi s malih porodičnih gazdinstava, od kojih zrna kakaa po cenama koje određuju države, potom otkupljuju prekupci koji ih na veliko prodaju vlastima koje ga dalje plasiraju globalnim preprodavačima.
KINA I SAD SUTRA POTPISUJU DOGOVOR: Evo šta sadrži trgovinski sporazum dve zemlje (VIDEO)
ANA BRNABIĆ U POSETI ABU DABIJU: Predstavljena dostignuća srpske ekonomije i potvrđena bliskost sa UAE
Vučić obišao fabriku MEI TA kod Obrenovca: Dualno obrazovanje je budućnost (FOTO/VIDEO)
Tona kakaovog zrna na tržištu ovih se dana prodaje po ceni od oko 2.500 dolara, dok se vrednost svetske prodaje čokolade procenjuje na više od 100 milijardi dolara od čega Gana i Obala Slonovače godišnje uspevaju da zarade tek oko četiri milijarde. Kako bi povećali zaradu uzgajivača, koji često žive i ispod granice siromaštva, vlasti Gane i Obale Slonovače odlučile su da će od oktobra, kada počinje nova uzgojna sezona, na trenutnu tržišnu cenu naplaćivati dodatnu premiju od 400 dolara, što znači da bi zrno kakaa moglo da poskupi za oko 15 odsto.
U pregovorima s predstavnicima konditorske industrije prošlog leta dve države su predlagale da se na tržištu formira minimalna cena, od 2.600 dolara za tonu, no prerađivači su odbili predlog tvrdeći da bi takva praksa stvorila haos na tržištu i da dovodi do netransparentnosti. Umesto toga, prerađivači znatno lakše izvodljivim rešenjem smatraju dodatnu premiju na tržišnu cenu.
Novu premiju podržali su i vodeći proizvođači slatkiša, a među njima je i švajcarski prerađivač kakaa Barry Callebaut, i američki Mars. Sličnog je stava i Mondelez, među čijim se brendovima nalaze Milka i Toblerone. Oni smatraju da je naplata premije "pravilna odluka".
No, uprkos potporama vodećih proizvođača, većina ih ističe kako će se spomenuto poskupljenje najviše odraziti upravo na potrošače.
To je potvrdio i Barry Callebaut koji navodi da s većinom svojih kupaca ima ugovore koji se temelje na tržišnoj ceni uz dodatak marže, te da će se upravo zbog toga novi troškovi jednostavno prebaciti na konditore i potrošače.
Znate li šta je QR KOD? Od 31. januara svi proizvodi u Srbiji MORAĆE DA GA IMAJU, a evo šta to ZNAČI!
OVAKO SE PRAVI NAJBOLJA PRŠUTA U SRBIJI Tradicija sušenja mesa koja traje decenijama (FOTO)
PUTIN POTVRDIO: Niko neće moći da zaustavi "Severni tok 2", pa čak ni TRAMP!
EVO KAKO ĆE IZGLEDATI VELIKA MATURA: Prvo probno testiranje u maju ove godine
Pekare na sve strane, a Srbija IZDVAJA MILIONE za uvoz hleba?! Problem MNOGO VEĆI nego što deluje