Посластица која вам више неће бити тако слатка! Чоколада толико ПОСКУПЉУЈЕ да нећете ни моћи да је купите!
Коцкица многима омиљене посластице, чоколаде, ускоро би могла бити знатно скупља.
Ова не баш најсрећнија информација произилази из недавне објаве о могућем удружењу два највећа светска произвођача какаа. Наиме, Гана и Обала Слоноваче из којих долази готово две трећине светске количине какаа, већ неко време преговарају о стварању удружења под називом ЦОПЕЦ (енг. Цоцоа Продуцинг Цоунтриес).
Власти две западноафричке државе сматрају да ће управо стварањем својеврсног картела успети да подигну цену какаа и самим тиме повећају зараду од узгоја.
Ова вредна сировина долази с малих породичних газдинстава, од којих зрна какаа по ценама које одређују државе, потом откупљују прекупци који их на велико продају властима које га даље пласирају глобалним препродавачима.
КИНА И САД СУТРА ПОТПИСУЈУ ДОГОВОР: Ево шта садржи трговински споразум две земље (ВИДЕО)
АНА БРНАБИЋ У ПОСЕТИ АБУ ДАБИЈУ: Представљена достигнућа српске економије и потврђена блискост са УАЕ
Вучић обишао фабрику МЕИ ТА код Обреновца: Дуално образовање је будућност (ФОТО/ВИДЕО)
Тона какаовог зрна на тржишту ових се дана продаје по цени од око 2.500 долара, док се вредност светске продаје чоколаде процењује на више од 100 милијарди долара од чега Гана и Обала Слоноваче годишње успевају да зараде тек око четири милијарде. Како би повећали зараду узгајивача, који често живе и испод границе сиромаштва, власти Гане и Обале Слоноваче одлучиле су да ће од октобра, када почиње нова узгојна сезона, на тренутну тржишну цену наплаћивати додатну премију од 400 долара, што значи да би зрно какаа могло да поскупи за око 15 одсто.
У преговорима с представницима кондиторске индустрије прошлог лета две државе су предлагале да се на тржишту формира минимална цена, од 2.600 долара за тону, но прерађивачи су одбили предлог тврдећи да би таква пракса створила хаос на тржишту и да доводи до нетранспарентности. Уместо тога, прерађивачи знатно лакше изводљивим решењем сматрају додатну премију на тржишну цену.
Нову премију подржали су и водећи произвођачи слаткиша, а међу њима је и швајцарски прерађивач какаа Barry Callebaut, и амерички Марс. Сличног је става и Монделез, међу чијим се брендовима налазе Милка и Тоблероне. Они сматрају да је наплата премије "правилна одлука".
Но, упркос потпорама водећих произвођача, већина их истиче како ће се споменуто поскупљење највише одразити управо на потрошаче.
То је потврдио и Barry Callebaut који наводи да с већином својих купаца има уговоре који се темеље на тржишној цени уз додатак марже, те да ће се управо због тога нови трошкови једноставно пребацити на кондиторе и потрошаче.
Знате ли шта је QR КОД? Од 31. јануара сви производи у Србији МОРАЋЕ ДА ГА ИМАЈУ, а ево шта то ЗНАЧИ!
ОВАКО СЕ ПРАВИ НАЈБОЉА ПРШУТА У СРБИЈИ Традиција сушења меса која траје деценијама (ФОТО)
ПУТИН ПОТВРДИО: Нико неће моћи да заустави "Северни ток 2", па чак ни ТРАМП!
ЕВО КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ ВЕЛИКА МАТУРА: Прво пробно тестирање у мају ове године
Пекаре на све стране, а Србија ИЗДВАЈА МИЛИОНЕ за увоз хлеба?! Проблем МНОГО ВЕЋИ него што делује