Predlog za osnivanje srpske razvojne banke: DIJASPORA šalje MILIJARDE
Predstavljen projekat
Na završnom ekonomskom panelu Drugog Svesrpskog Samita u švajcarskom gradu Dietikon, predstavnici srpske zajednice u Kanadi predstavili su projekat osnivanja Srpske razvojne banke dijaspore (SRBD) čijim bi se osnivanjem moglo rešiti pitanje slanja novca iz dijaspore u maticu te direktno finansiranje države.
Beograd im omiljena destinacija: Gosti iz OVE DRŽAVE dolaze mnogo više nego prethodne godine
Danas u Cirihu: Počinje Drugi Svesrpski samit poslovne i akademske dijaspore!
Na ekonomskom panelu na kojem su se okupili predstavnici Privredne komore Srbije, Vlade i brojni privrednici,ovaj projekat predstavio je Nebojša Dobrijević, predstavnik srpske zajednice u Kanadi i dugogodišnji bankar.
On je kazao da, prema podacima Narodne banke Srbije, u našu zemlju "gastarbajteri" pošalju oko tri milijarde evra godišnje kroz finansijske institucije i transfere, a na razne druge načine donesu u maticu i još oko dve milijarde evra.
- Cilj banke je da pokušamo da objedinimo i iskoristimo sve nas Srbe koji živimo u rasejanju i kojih ima oko pet miliona u preko 100 zemalja i da na pravi način pomognemo ne samo državi Srbiji već i dijaspori. Naš cilj je da ljudi iz dijaspore transfere novca obavljaju jednostavnije, lakše i jeftinije, a moj predlog je da Vlada Srbije učestvuje kao jedan od suosnivača banke na nivou holding kompanije - kaže Dobrijević.
Prema njegovim rečima, kapital banke bi trebao da bude 51 odsto u vlasništvu države Srbije i 49 odsto u vlasništvu privatnih investitora.
- U Srbiju se godišnje slije više od tri milijarde evra koje pošalju rođaci iz inostranstva, a stranim bankama preko kojih se obavljaju doznake ostaje u proseku oko 6 odsto za uslugu transfera, a samo taj novac i od te usluge, bi mogao da ostane u banci koja bi bila pod državnom kontrolom - objašnjava Dobrijević i dodaje da bi prve takve banke mogle biti osnovane u zemljama gde ima najvise naših ljudi, poput Nemačke, Švajcarske ili Austrije.
Prema ranijim podacima i analizama, na godišnjem nivou, iznos od oko tri milijarde evra poslatih iz inostranstva čini oko 8,2 odsto BDP-a Srbije i na taj način dijaspora neposredno finansira 800.000 građana Srbije, kazao je Dobrijević.
Ovo treba da znate pre nego što odete na GODIŠNJI ODMOR: Šta osiguranje NE pokriva
Podaci Svetske banke govore da je u prvoj deceniji nakon 2000.godine, od dijaspore u Srbiju stiglo oko 43 milijarde evra, a "porez na pošiljku" otišao je u džepove inostranih banaka.
Za pomenuti period, kažu analize, ukupna prosečna vrednost doznaka je iznosila oko 13,7 odsto BDP-a Srbije.
Osnivanjem ovakve banke, zaključuje Dobrijević, Vlada Srbije bi dobila dugoročan izvor prihoda, koji bi se mogao dalje reinvestirati u srpsku infrastrukturu i značajne državne projekte.