Potpisan ugovor za izgradnju solarnih elektrana: "Uštedećemo 120 miliona evra godišnje! Ovo je struja koja pripada ovoj zemlji, ovom narodu..." (VIDEO)
Potpisan ugovor za izgradnju solarnih elektrana u Srbiji sa konzorcijumom Hyundai-UGTR
Obraćanje predsednika Vučića
- Veoma sam zadovljan iz nekoliko razloga... kao najvažnijeg posla da osiguramo energetsku bezbednost. Želim da ljudi znaju da mi godišnje potrošimo 34 teravata struje, od toga izgubimo 4 na starim instalacijama. Nije svaki dan sunčan ali procena je da ćemo moći da proizvedemo taman onoliko koliko godišnje uvezemo - kazao je on rekavši da smo završili terminal na Kostolcu.
- Ovo je struja koja pripada ovoj zemlji, ovom narodu, uštedećemo 120 miliona evra godišnje!, kazao je Vučić ukazavši na trošak za uvezenu struju ali i činjenicu da će struja biti sve skuplja kako zbog punjača za električne automobile kao i zbog veštačke inteligencije.
- Ovo je naš način da garantujemo našu budućnost i budućnost za našu decu, kazao je Vučić rekavši da zapamtimo njegove reči da će za 5 godina nastati haos kad je reč o potražnji za strujom u našem regionu.
Dodao je i da će ovo biti velika stvar za sve naše kompanije koje izvoze u Evropu i SAD jer će plaćati mnogo manje takse pošto će imati sertifikat da su njihovi proizvodi proizvedeni zelenom energijom.
- Mnogo sam srećan i mnogo sam zahvalan! Veliko hvala svima na velikom trudu i radu, kazao je Vučić da će ovo biti ozbiljna injekcija za najsiromašnije opštine poput Zaječara, Negotina, Blaca, Bujanovca...
U ime Vlade Srbije ugovor je potpisala ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, a javnosti se prvi obratio direktor UGT Renewables koji se zahvalio predsedniku Vučiću rekavši da je ovo veliki korak te podsetio da su na tenderu dobili partnerstvo s Vladom Srbije ne samo o energetskoj saradnji nego izgradnji budućnosti.
- Nije slučajno da su naše vlade nedavno potpisale ugovor o energetskoj saradnji... Ovo je strateška investicija u budućnost Srbije koja je lider u zelenoj energiji širom regiona, kazao je Adam Korteze.
On je dodao da ovo vodi još većem energetskom rastu Srbije koji je već snažan a u okviru ovog projekta biće direktno ubrizgano više stotina miliona dolara. Naglasio je da će američka kompanija pažljivo birati lokalne partnere a da će ovo biti prekretnica i kad je reč o američkim investitorima.
Obraćanje Kristofera Hila
Javnosti su se nakon potpisivanja ugovora obratili i ambasador Južne Koreje u Srbiji a potom i američki ambasador Kristofer Hil koji je rekao da Srbija čini veliki korak ka energetskoj nezavisnosti ali i čistoj energiji. Hil je rekao da je ovo veliki projekat kojeg će se sećati i deca naše dece.
- Na početku smo nečega ogromnog, velikog i bitnog, kazao je Hil.
Javnosti se obratio i direktor Hjundai indžiniringa koji je rekao da mu je velika čast da danas tu stoji te se zahvalio predsedniku Vučiću i svim institucijama koje su omogućile ovu prekretnicu. Podsetio je da je Hjundai indžiniring prvi put u Srbiji te kazao da su kao strateški partner spremni da izgrade skup solarnih elektrana čim se odredi najpovoljnija lokacija a da se potom te elektrane predaju u državno vlasništvo.
Direktor Hju San song je rekao da će ovo što će se desiti u Srbiji biti najveći projekat ove vrste u Evropi a iz korena će promeniti energetski portfolio Srbije.
Potpisan ugovor
Ugovor za realizaciju Projekta izgradnje samobalansiranih solarnih elektrana u Srbiji, koji će obezbediti jedan gigavat novoinstalisane snage kroz solarne panele, potpisan je danas sa konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Potpisivanju ugovora, u Predsedništvu Srbije, prisustvovali su ambasador SAD Kristofer Hil i ambasador Republike Koreje Đang Vu Li.
Ugovor za realizaciju Projekta izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta ukupne instalisane snage od najmanje 1.000 MWAC/1.200 MWDC sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije ukupne instalisane snage od najviše 200 MW/400 MWh potpisala je ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović i generalni direktor EPS-a Dušan Živković.
Svoj potpis ispred konzorcijuma stavili su generalni izvršni direktor UGT Renewables Adam Korteze, predsednik i generalni izvršni direktor Hyndai Engineering Hjon Song Hong i strateški menadžer Hyundai Engineering ogranka Beograd Sang Min-Park.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables, sa kojima će biti potpisan Ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana.
Nakon sastanka u Predsedništvu biće potpisan ugovor i uslediće izjave za medije.
Reč je o Projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta ukupne instalisane snage od najmanje 1.000 MWAC/1.200 MWDC sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije ukupne instalisane snage od najviše 200 MW/400 MWh.
Potpisivanje ugovora predsednik Vučić je najavio prošle nedelje.
- Mi ćemo sledeće nedelje potpisati ugovor sa UGTR. Ja sam o tome razgovarao sve vreme i sa predsednikom Bajdenom. I on je lično govorio koliko je to značajna kompanija i koliko je važno da nastavimo sa ulaganjem u energetiku, jer mi nećemo imati struje ako ne požurimo. Taj projekat bi trebalo da nam donese jedan gigavat novoinstalirane snage kroz solarne panele - rekao je Vučić
Vlada Srbije usvojila je 10. oktobra Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, kao projekta od značaja za Srbiju.
Njime je predviđena izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac.
Projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja tokom dve godine nakon izgradnje.
Iz vlade su naveli da će se solarne elektrane sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca, tzv. trakeri, baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.
Ovim projektom, kako je navedeno u saopštenju Vlade Srbije, ostvaruju se ciljevi energetske tranzicije i ispunjavaju međunarodne obaveze, a biće eliminisana potreba za uvozom električne energije i osigurano dugoročno snabdevanje potrošača po ekonomski pristupačnim cenama.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez potpisali su u septembru u Vašingtonu Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD.
Đurić je, kako je navedeno u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, rekao da će sporazum olakšati zelenu tranziciju u Srbiji i da je njegovim zaključivanjem Srbija napravila značajan iskorak ka osiguranju energetske bezbednosti.