PREMIJERKA BRNABIĆ O IZGRADNJI HIDROELEKTRANE BUK BIJELA "Nije mi jasno protivljenje Bošnjaka na racionalnom nivou"
Brnabić je istakla i da Srbija nastupa kao strani direktni investitor u BiH, u ovom slučaju u RS, da su urađene sve analize, pravne i finansijske, i da je odlučeno da se investira u najboljoj veri.
Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da ne vidi nijedan racionalan razlog za protivljenje vlasti Bosne i Hercegovine izgradnji hidroelektrane "Buk Bijela" na Drini, uz pitanje kako to da ranije koncesije, koje su davali entiteti ili kantoni, nisu bile problem, ali ova sada jeste.
INFLACIJA POSTAJE PRAVI BAUK U EVROPI: U UK je duplirana za samo mesec dana, i tu nije kraj lošim vestima
Generali Osiguranje Srbija generalni sponzor Dana poljoprivrede
"TRENUTNO NAJVEĆA INVESTICIJA U SRPSKI TURIZAM" Potpisan sporazum za izgradnju hotelskog kompleksa u Vranjskoj banji
- Jasno mi je na političkom nivou, ali na racionalnom nivou mi nije jasno protivljenje izgradnji hidroelektrane "Buk Bijela" - rekla je Brnabić upitana kako komentariše protivljenje Bošnjaka tom projektu.
Ona je podsetila da je, i u Istočnom Sarajevu pre par dana na isto pitanje, rekla da je u poslednjih 20 godina u BiH izdato 280 koncescija, a sve su ih izdali ili entiteti, ili kantoni.
- Ni u jednoj od tih 280 nije postojao problem. Ako bi ovo sada bio problem, morali bismo da vidimo što nije bilo problema u ostalih 280 koncesija - rekla je Brnabić.
Dodala je i da je 2012. godine bila potpisana koncesija i ugovor sa nemačkim investitorom RWE, jednom od najvećih nemačkih energetskih kompanija, za istu hidroelektranu.
- Pogodite koliko je tada bilo žalbi Ustavnom sudu. Nula. Tako da ne vidim koja je razlika između 2012. godine i nemačkog investitora, i 2021. godine i investicije srpske energetske kompanije, EPS-a - rekla je Brnabić.
Ponovila je da ne može da nađe nijedan racionalan razlog za to što je bilo šta podignuto pred Ustavnim sudom BiH.
Brnabić je istakla i da Srbija nastupa kao strani direktni investitor u BiH, u ovom slučaju u RS, da su urađene sve analize, pravne i finansijske, i da je odlučeno da se investira u najboljoj veri.
- To su radili i neki pre nas, nisu se suočili sa tužbama. Ako bilo šta Ustavni sud odluči, a da kaže, da RS nije smela da izda tu koncesiju, to će biti ogroman pravni problem za sve ostale investitore koji su dobijali koncesije entiteta ili kantona u proteklom periodu - rekla je Brnabić.