Premijerka Brnabić učestvovala na konferenciji "Swiss Digital Days":
Srbija se priključuje evropskom dijalogu o digitalizaciji
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić učestvovala je danas kao specijalni gost na konferenciji "Swiss Digital Days".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/02/master-cover-foto-1-1.jpg?itok=0S3pIEGm)
SAVREMENI ZASAD U KLATIČEVU: Petorica obrazovanih ljudi proizvode "Tulu medžik" na drugačiji način
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/07/21/ljudi2.jpg?itok=r7lFBj3P)
PAPIRNE FAKTURE ODLAZE U ZABORAV: Od 2022. godine potpuna primena elektronskog fakturisanja
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/08/aleksandar_vucic.jpg?itok=zF5lEO8R)
Vučić: Region Balkana mogao bi da bude jak pokretač budućeg ekonomskog rasta Evrope
Konferencija se održava po četvrti put, uz učešće velikog broja partnera iz privrede, nauke i javnog sektora.
Premijerka Brnabić istakla je u obraćanju da digitalizacija ostaje jedan od prioriteta nove Vlade Srbije. Ona je rekla da vlada ostaje posvećena jačanju saradnje sa organizacijama civilnog sektora koje se zalažu za digitalizaciju.
U okviru konferencije "Swiss Digital Days", organizacije iz Švajcarske, Švedske, Srbije, Ukrajine, Poljske, Lihtenštajna i Grada Beča, potpisale su Pismo o namerama o saradnji u domenu javnog dijaloga o digitalizaciji. Među potpisnicima je Inicijativa "Digitalna Srbija".
- Izuzetno mi je drago što je organizacija iz naše zemlje, Inicijativa "Digitalna Srbija", među organizacijama koje su potvrdile posvećenost daljem jačanju javnog dijaloga o digitalizaciji. To je još jedna potvrda da se naša zemlja pozicionira među evropskim liderima u ovoj oblasti - istakla je predsednica Vlade Srbije.
- Budući da ovako široko postavljene inicijative obično dolaze od vlada, posebno mi je drago što nezavisne organizacije kao što je Inicijativa "Digitalna Srbija2 zajednički pokreću i sprovode aktivnosti u cilju promovisanja prilika koje nam je digitalizacija donela. Mislim da ova saradnja može da bude vrlo važan element u građenju digitalne budućnosti Evrope i njene ekonomije - istakao je direktor Inicijative "Digitalna Srbija" Nebojša Đurđević.
Pored organizacije Inicijativa "Digitalna Srbija", potpisnici Pisma o namerama su i organizacije iz Švajcarske (Digitalswitzerland), Švedske (Swedish Digital Day Initiative), Ukrajine (IT Ukraine Association), Poljske (Digital Poland Foundation), Lihtenštajna (Digital-liechtenstein), kao i Grada Beča (Amtsführender Stadtrat für Finanzen, Wirtschaft Digitalisierung und Internationales Stadt Wien).
Brnabić je rekla da je cilj vlade da Srbija postane jedan od vodećih digitalnih habova u Evropi. Naši potencijali posebno u oblasti ljudskih resursa, već su globalno prepoznati. Tako je, prema oceni "Startup Genome" beogradski i novosadski startap ekosistem uvršten među pet najboljih u svetu kada je reč o kvalitetnom i dostupnom inženjerskom kadru.
Govoreći o najvažnijim rezultatima u prethodnom periodu, premijerka je rekla da je napravljen veliki napredak u oblasti elektronske uprave i u oblasti obrazovanja. "Zahvaljujući uvođenju e-Uprave i različitih elektronskih servisa, od juna 2017. godine do danas sačuvali smo 15.000 stabala", rekla je Brnabić.
Srbija je posebno prepoznata kao lider u reformi obrazovanja u Evropi: premijerka je rekla da je vlada, zajedno sa Inicijativom "Digitalna Srbija", radila na uvođenju programiranja kao obaveznog predmeta od 5. razreda osnovne škole, uvođenju novog predmeta "Digitalni svet" u 1. razredu osnovne škole, kao i na uvođenju specijalizovanih IT odeljenja u gimnazijama. Vlada takođe investira oko 100 miliona evra u oblasti inovacione infrastrukture - naučno-tehnološki parkovi, startap centri, naučni instituti i univerzitetska infrastruktura. Uvedeni su takođe i posebni pravni i finansijski podsticaji za istraživanje i razvoj, startap investicije i privlačenje stranaca za zapošljavanje i rad u našoj zemlji.
U razgovoru o izazovima digitalizacije u Evropi, Brnabić je rekla da je najveći izazov fragmentirano evropsko tržište u toj oblasti, u poređenju sa SAD i Kinom.
- Intenzivnija saradnja među evropskim zemljama, bolja saradnja u razmeni znanja i iskustva, neophodni su za jačanje jedinstvenog evropskog tržišta i njegovu konkurentnost na globalnom nivou - rekla je Brnabić i dodala da je potrebno da svi zajedno radimo na digitalnoj budućnosti Evrope.
Govoreći o izazovima digitalizacije u vreme pandemije covid-19, premijerka Brnabić je rekla da je sve ono što je urađeno od juna 2017. godine, imalo efekta upravo u vreme pandemije: zahvaljujući investicijama u obrazovanju, uvođenju digitalnih udžbenika i digitalnih učionica, Srbija je među retkim zemljama u Evropi u kojima učenici nisu izgubili ni jedan čas nastave u toku ove godine. Ona je zaključila da će investicije u oblasti obrazovanja biti prioritet i u mandatu nove vlade.