Премијерка Брнабић учествовала на конференцији "Swiss Дигитал Days":
Србија се прикључује европском дијалогу о дигитализацији
Председница Владе Србије Ана Брнабић учествовала је данас као специјални гост на конференцији "Swiss Дигитал Days".
САВРЕМЕНИ ЗАСАД У КЛАТИЧЕВУ: Петорица образованих људи производе "Тулу меџик" на другачији начин
ПАПИРНЕ ФАКТУРЕ ОДЛАЗЕ У ЗАБОРАВ: Од 2022. године потпуна примена електронског фактурисања
Вучић: Регион Балкана могао би да буде јак покретач будућег економског раста Европе
Конференција се одржава по четврти пут, уз учешће великог броја партнера из привреде, науке и јавног сектора.
Премијерка Брнабић истакла је у обраћању да дигитализација остаје један од приоритета нове Владе Србије. Она је рекла да влада остаје посвећена јачању сарадње са организацијама цивилног сектора које се залажу за дигитализацију.
У оквиру конференције "Swiss Дигитал Days", организације из Швајцарске, Шведске, Србије, Украјине, Пољске, Лихтенштајна и Града Беча, потписале су Писмо о намерама о сарадњи у домену јавног дијалога о дигитализацији. Међу потписницима је Иницијатива "Дигитална Србија".
- Изузетно ми је драго што је организација из наше земље, Иницијатива "Дигитална Србија", међу организацијама које су потврдиле посвећеност даљем јачању јавног дијалога о дигитализацији. То је још једна потврда да се наша земља позиционира међу европским лидерима у овој области - истакла је председница Владе Србије.
- Будући да овако широко постављене иницијативе обично долазе од влада, посебно ми је драго што независне организације као што је Иницијатива "Дигитална Србија2 заједнички покрећу и спроводе активности у циљу промовисања прилика које нам је дигитализација донела. Мислим да ова сарадња може да буде врло важан елемент у грађењу дигиталне будућности Европе и њене економије - истакао је директор Иницијативе "Дигитална Србија" Небојша Ђурђевић.
Поред организације Иницијатива "Дигитална Србија", потписници Писма о намерама су и организације из Швајцарске (Digitalswitzerland), Шведске (Swedish Дигитал Day Инитиативе), Украјине (ИТ Украине Association), Пољске (Дигитал Поланд Foundation), Лихтенштајна (Digital-liechtenstein), као и Града Беча (Amtsführender Стадтрат für Финанзен, Wirtschaft Дигиталисиерунг унд Интернатионалес Стадт Wien).
Брнабић је рекла да је циљ владе да Србија постане један од водећих дигиталних хабова у Европи. Наши потенцијали посебно у области људских ресурса, већ су глобално препознати. Тако је, према оцени "Стартуп Геноме" београдски и новосадски стартап екосистем уврштен међу пет најбољих у свету када је реч о квалитетном и доступном инжењерском кадру.
Говорећи о најважнијим резултатима у претходном периоду, премијерка је рекла да је направљен велики напредак у области електронске управе и у области образовања. "Захваљујући увођењу е-Управе и различитих електронских сервиса, од јуна 2017. године до данас сачували смо 15.000 стабала", рекла је Брнабић.
Србија је посебно препозната као лидер у реформи образовања у Европи: премијерка је рекла да је влада, заједно са Иницијативом "Дигитална Србија", радила на увођењу програмирања као обавезног предмета од 5. разреда основне школе, увођењу новог предмета "Дигитални свет" у 1. разреду основне школе, као и на увођењу специјализованих ИТ одељења у гимназијама. Влада такође инвестира око 100 милиона евра у области иновационе инфраструктуре - научно-технолошки паркови, стартап центри, научни институти и универзитетска инфраструктура. Уведени су такође и посебни правни и финансијски подстицаји за истраживање и развој, стартап инвестиције и привлачење странаца за запошљавање и рад у нашој земљи.
У разговору о изазовима дигитализације у Европи, Брнабић је рекла да је највећи изазов фрагментирано европско тржиште у тој области, у поређењу са САД и Кином.
- Интензивнија сарадња међу европским земљама, боља сарадња у размени знања и искуства, неопходни су за јачање јединственог европског тржишта и његову конкурентност на глобалном нивоу - рекла је Брнабић и додала да је потребно да сви заједно радимо на дигиталној будућности Европе.
Говорећи о изазовима дигитализације у време пандемије covid-19, премијерка Брнабић је рекла да је све оно што је урађено од јуна 2017. године, имало ефекта управо у време пандемије: захваљујући инвестицијама у образовању, увођењу дигиталних уџбеника и дигиталних учионица, Србија је међу ретким земљама у Европи у којима ученици нису изгубили ни један час наставе у току ове године. Она је закључила да ће инвестиције у области образовања бити приоритет и у мандату нове владе.