Privrednici Srbije i Irana za više poslova i čvršće veze
Privrede Srbije i Irana mogu uspešno da sarađuju i ekonomske veze podignu na znatno veći nivo u skoro svim oblastima, počev od industrije hrane, preko energetike, turizma i zdravstva do telekomunikacija i najsavremenijih tehnologija, istaknuto je na Poslovnom forumu koji je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS) okupio više od 80 srpskih i iranskih privrednika i predstavnika poslovnih asocijacija.
Predstavnici privreda i vlada dveju država saglasni su da odlični politički odnosi daju zeleno svetlo boljoj privrednoj saradnji, koja zaostaje za realnim mogućnostima, kao i zajedničkim poslovima kompanija, a ključnu ulogu u jačanju ekonomskih odnosa, između ostalog, imaju i privredne komore koje su otvorene za konkretne predloge i inicijative biznisa.
RAČUN ZA GAS VEĆI I ZA 1.000 EVRA?! Zemlja EU pred potpunim KOLAPSOM, od oktobra se sve menja
IZDATA GRAĐEVINSKA DOZVOLA: Prokop gotov za 18 meseci
VLADA SRBIJE PRIPREMA NOVU POMOĆ! Na spisku 200.000 građana
- Naša privreda je otvorena za nove poslove sa iranskim partnerima, dobri politički odnosi i pozitivna iskustva u poslovanju snažan su impuls novoj stranici naše ekonomske saradnje - istakao je Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize i internacionalizaciju PKS.
Naglašava da veliki broj srpskih privrednika koji već posluje sa Iranom želi da poboljša i nađe nove kanale komunikacije i rada, što će umnogome doprineti ekonomskom razvoju obe zemlje, posebno u aktuelnim kriznim vremenima.
- Simbolika ovog susreta je u tome da postoje načini da se saradnja Srbije i Irana ojača, jer živimo u specifičnom vremenu gde ekonomija mora da odgovori na izazove koji nisu uobičajeni - kazao je Vesović.
Veliki broj učesnika poslovnog foruma znak je odlučnosti dveju zemalja da međusobno više sarađuju i iskoriste raspoložive kapacitete i potencijale, ocenjuje direktor Organizacije za promociju trgovine Irana, Alireza Pejman-Pak.
Navodi da su ekonomije Zapadnog Balkana i Bliskog istoka veoma živahne i da bi bilo dobro da udruže snage kako bi se pojačala stabilnost zemalja ovih regija.
Ističe da njegova zemlja, iako pod sankcijama, ostvaruje značajne rezultate u spoljnotrgovinskoj saradnji i da spoljna trgovinska razmena Irana iznosi oko 120 milijardi dolara.
Stevan Nikčević, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija najavio je da će nakon formiranja Vlade Srbije biti i imenovan kopredsedavajući Mešovitog komiteta za ekononmsku saradnju Srbije i Irana i da će naredni sastanak biti održan u Teheranu.
Jagoda Lazarević, pomoćnik ministra za ekonomsku diplomatiju u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, poručuje da je diplomatija u funkciji privrede i da je njen zadatak da podrži i pomogne kompanije da se pozicioniraju na novim tržištima.
Hosein Selahvarzi, potpredsednik Privredne komore Irana, navodi da su glavni izazovi saradnji platni promet, carinske procedure i nepostajanje sveobuhvatne baze informacija i da treba intenzivno raditi na njihovom prevazilaženju.
Rašid Hasan Pur Baei, ambasador Irana u Srbiji, ističe otvorenu podršku većoj privrednoj saradnji i prevazilaženju svih barijera u poslovanju kompanija.
U okviru foruma održane su prezentacije ekonomskih i investicionih potencijala Srbije i Irana, kao i bilateralni sastanci privrednika.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku prošle godine ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije sa Iranom iznosila je 50,8 miliona dolara, što je povećanje od 115,2 odsto u 2020. godinu.
Privreda Irana
Iransku privredu karakteriše značajan naftni sektor, u manjem obimu razvijen poljoprivredni sektor i sektor usluga. Što se tiče proizvodnog sektora, najznačajnija je automobilska, građevinska, tekstilna industrija i IT sektor.
Iran je druga zemlja na svetu po rezervama prirodnog gasa i među prve četiri sa najviše naftnih rezervi. Posle nafte i naftnih derivata, koji čine oko 80 izvoza, automobilska industrija predstavlja takođe važan segment u privredi.
Ova zemlja sa oko 80 miliona stanovnika značajan je izvoznik hemijskih i petrohemijske proizvoda, voća, tepiha. Prvi je na svetu u proizvodnji šafrana i pistaća, drugi u proizvodnji urmi. Peti je svetski proizvođač cementa, osmi rude gvožđa.
Među deset zemalja je u svetu sa najvećim mineralnim resursima, u Iranu je aktivno oko 6.000 rudnika, zemlja poseduje najveće rezerve cinka na svetu, a na drugom je mestu po proizvodnji bakra i ima značajne rezerve gvožđa, olova, hroma, magnezijuma, uglja i zlata.
Ulaganje u obrazovanje
Iran je zemlja koja dosta ulaže u obrazovanje i nauku, kao i u razvoj najnovijih tehnologija. Ova zemlja zauzima dvanaesto mesto u nanotehnologiji, jedna je od deset zemalja koja se ističe u proizvodnji matičnih (stem) ćelija. Iranski naučnici su 2009. izveli prvo kloniranje životinje na Institutu Rojan u Isfahanu. Iran je, isto tako, i deseta kosmička sila na svetu.