Pronašli ste novčanik?Ukoliko biste se odlučili da ga zadržite to može biti krivično delo!
Dobro promislite o svojoj odluci.
U vremenu kada se mladi često povezuju sa negativnim događajima, priča o poštenju i velikodušnosti petnaestogodišnjeg Davida iz Padove, na odmoru u Trentu, izdvaja se kao prava retkost.
David je pronašao izgubljeni novčanik sa više od 1.000 evra, šest kreditnih kartica i važnim dokumentima, ali umesto da ga zadrži, odlučio je da ga vrati vlasniku. Ispostaviće se da je novčanik zagubila žena vlasnika jednog od ekskluzivnih restorana u ovom poznatom italijanskom letovalištu.
Izgubljena stvar i dalje pripada vlasniku, bez obzira na to što on ne zna gde se ona nalazi, a nacrt zakona propisuje detaljnu proceduru šta treba uraditi da bi se nađena stvar vratila vlasniku.
Budući da su ovakve situacije česte, i da vam se svakodnevno može desiti da pronađete neku vrednu stvar, pa i poželite da je imate, podsećamo vas na to kako se takva situacija tretira u Krivičnom zakoniku:
U članu 207, stav 5, situacija u kojoj neko pribavi tuđu pokretnu stvar, do koje je slučajno došao ili je pronašao, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine. Ovakvo krivično delo zove se utaja, jer je neko nešto utajio, prikrio. U tim situacijama kada neko nešto nađe, vrlo je bitna stvar da je imao mogućnost da je vrati, ili odnese u najbližu policijsku stanicu, a nije to učinio. Zbog toga se tretira kao utaja. Takođe visina novčane kazne zavisi od vrednosti stvari koju je pronašao.
Ukoliko se započne gonjenje po privatnoj inicijativi, u obzir se uzimaju okolnosti slučaja.
Kod izgubljenog novčanika brzo se gubi i nada u poštenje drugih ljudi. Jedno naučno istraživanje u čitavom nizu zemalja je utvrdilo iznenađujuću činjenicu: što je više novca u novčaniku, veća je šansa da on bude vraćen.
Izvor: Srbija Danas/Blic