Пронашли сте новчаник?Уколико бисте се одлучили да га задржите то може бити кривично дело!
Добро промислите о својој одлуци.
У времену када се млади често повезују са негативним догађајима, прича о поштењу и великодушности петнаестогодишњег Давида из Падове, на одмору у Тренту, издваја се као права реткост.
Давид је пронашао изгубљени новчаник са више од 1.000 евра, шест кредитних картица и важним документима, али уместо да га задржи, одлучио је да га врати власнику. Испоставиће се да је новчаник загубила жена власника једног од ексклузивних ресторана у овом познатом италијанском летовалишту.
Изгубљена ствар и даље припада власнику, без обзира на то што он не зна где се она налази, а нацрт закона прописује детаљну процедуру шта треба урадити да би се нађена ствар вратила власнику.
Будући да су овакве ситуације честе, и да вам се свакодневно може десити да пронађете неку вредну ствар, па и пожелите да је имате, подсећамо вас на то како се таква ситуација третира у Кривичном законику:
У члану 207, став 5, ситуација у којој неко прибави туђу покретну ствар, до које је случајно дошао или је пронашао, казниће се новчаном казном или затвором до једне године. Овакво кривично дело зове се утаја, јер је неко нешто утајио, прикрио. У тим ситуацијама када неко нешто нађе, врло је битна ствар да је имао могућност да је врати, или однесе у најближу полицијску станицу, а није то учинио. Због тога се третира као утаја. Такође висина новчане казне зависи од вредности ствари коју је пронашао.
Уколико се започне гоњење по приватној иницијативи, у обзир се узимају околности случаја.
Код изгубљеног новчаника брзо се губи и нада у поштење других људи. Једно научно истраживање у читавом низу земаља је утврдило изненађујућу чињеницу: што је више новца у новчанику, већа је шанса да он буде враћен.
Извор: Србија Данас/Блиц