EKSKLUZIVNO! Prva kompanija na svetu koja proizvodi i prodaje veštačko meso, otkriva jednu bitnu tajnu!
Da li ovo može da zameni praseće pečenje?
Izrael je postao prva zemlja koja je odobrila prodaju laboratorijski uzgojenog goveđeg mesa. To znači da je moguće kupiti odrezak od ćelija govečeta, a ne cele životinje. Kompanija za prehrambenu tehnologiju Aleph Farms Ltd, koja je dobila odobrenje o ovom revolucionarnom otkriću.
NIJE HRANA, A NI LEKOVI: Četiri stvari koje POBOLJŠAVAJU PROBAVU, navike koje utiču na ubrzanje metabolizma
MESEČNO 15.000, BESPLATAN SMEŠTAJ I HRANA: Konkurs za dodelu studentskih stipendija srpskim stuidentima iz država u regionu
PRONAŠAO NOVČANIK SA 5.000 EVRA U TRŽNOM CENTRU: Mnogi su zaprepašćeni sa onim što je posle URADIO SA PARAMA (VIDEO)
U okviru pilot programa proučavanja alternativnih jestivih proteina, koje se sprovodi u Odeljenju za upravljanje rizicima od hrane, ministarstvo zdravlja Izraela po prvi put u svetu je odobrilo novi prehrambeni proizvod koji uključuje kultivisane ćelije goveda, poznat i kao - veštačko (kultivisano) meso.
Sada, šnicla na vašem tanjiru može da se nađe, a da za to ne plati glavom nijedna životinja. To više nije daleka budućnost, već sadašnjost. Inovacija koju sprovodi izraelska kompanija među prvima u svetu zapravo može potpuno da promeni način na koji koristimo prirodne resurse - veštački uzgojeno meso koje je zdravija, a podjednako ukusna opcija.
Yoav Reisler iz kompanije Aleph Farms govori o procesu, ali i ukusu veštačkog mesa, i tome kako se menja svet pred našim očima.
Životinja preživi, nema klanica
Njegova kompanija radi na veštačkom mesu, a kako ne postoji poseban izraz na srpskom jeziku, još se naziva kultivisano meso. Na engleskom se koriste dva termina, "cultured meat" i "clean meat".
Klasično meso sadrži mnogo različitih materija, tako da je to jedna od prednosti kultivisanog mesa jer je na neki način zdravije, pošto se dobija u kontrolisanim uslovima. Zapravo, radi se na pravljenju tkiva u laboratoriji. Počinje se od ćelije, uzimanjem biopsijom, pa se nastavlja uzorkovanjem mišićne ćelije uzete od krave.
Životinja preživi, nema klanica, i onda se te ćelije dalje umnožavaju uz pomoć medijuma u laboratoriji.
Kada se uzme mišićna ćelija, ona se umnožava u medijumu i tako se pravi goveđe meso. Neke ranije studije su ovaj proces poredili sa procesom proizvodnje piva.
Pitali smo ih: koliko im je trebalo vremena do ove revolucije?
- Kompanija je osnovana 2017. godine, tako da od tada, do odobrenja.
Kako izgleda proces proizvodnje, da li je moguće zadržati hranljive vrednosti?
- Da, kontrolišemo nutritivnu vrednost naših odrezaka. Naš prvi komad mesa biće bogat proteinima i sadržaće malo masti, i biće hranljiv slično kao i konvencionalni biftek.
Da li je alternativan način proizvodnje trend ili potreba budućnosti, odnosno rešenje za životnu sredinu?
- Vrsta stočarstva, odnosno način na koji se hrana proizvodila za 1,6 milijardi ljudi na planeti na prelazu u 20. vek ne može se održivo povećati da prehrani današnju populaciju od 8 milijardi, a svakako ne dodatno kako ljudska populacija nastavlja da raste.
Prema analizi životnog ciklusa koju je sproveo CE Delft, kada se uzgajana govedina proizvodi u velikom obimu uz korišćenje obnovljive energije, emisije gasova staklene bašte (GHG) smanjuju se za 92%, koristi se 90% manje zemlje, a zagađenje se smanjuje za 94% u poređenju sa intenzivnom, zapadnoevropskom proizvodnjom goveđeg mesa. Takođe, rešava problem efikasnosti životinjskih proteina. Za razliku od 15-30 meseci koliko je potrebno da se stoka dovede do idealnog uzrasta za klanje (nakon čega se pojede samo 30-35% krave), ćelije krava se mogu uzgajati direktno u visokokvalitetne namirnice za samo nekoliko minuta i sa neverovatnom preciznošću.
Nema potrebe da rasipate dodatne prirodne resurse da biste dobili željeni rezultat u visokokvalitetnim proteinima.
Kako će ovo uticati na tržište hrane, i u Izraelu, i u svetu?
- Kultivisano goveđe meso se pravi u zatvorenim sistemima. To znači da proizvodnja može biti decentralizovana i da se odvija geografski blizu potrošnje, uključujući i mesta gde uzgoj goveda nije izvodljiv.
Diverzifikacijom snabdevanja hranom kratkim i predvidljivim lancem vrednosti značajno se smanjuje podložnost cenovnim šokovima. Kao rezultat toga, kultivisana govedina može poslužiti kao sidro za cene na dugi rok (da rastu), omogućavajući stabilnije snabdevanje potrošača kravljim proteinima, čak i usred fluktuacije tržišta i rastuće potražnje.
Ovakav način proizvodnje osnažuje zajednice, zemlje i regione da pristupe adekvatnoj lokalno proizvedenoj ishrani i podstiču ekonomski rast.
U Srbiji volimo ukus dobrog pečenog mesa (pečenja), možete li garantovati da je ovo iz laboratorije jednako ukusno?
- Jedva čekamo da i sami probate naše kultivisane goveđe odreske. Časopis TIME ocenio je ukus našeg mesa kao „čisto meso“ u članku napisanom u decembru 2022.
U poređenju sa potpuno biljnim proizvodima, naši odresci su prilično mesnati. Oni sadrže iste aminokiseline kao i konvencionalno proizvedeni odresci, tako da se tokom kuvanja dešava isti razvoj ukusa. Uz zadovoljavajući zalogaj, karamelizovana kora ustupa mesto bogatoj i ukusnoj unutrašnjosti koja je nežna i sočna.
Da li će cene biti pristupačne za prosečne potrošače?
- U vreme našeg lansiranja na tržište, Aleph Cuts će se prodavati po ceni sličnoj kao što košta sada vrhunska konvencionalna govedina. Preduzimamo različite korake da podstaknemo ekonomiju i postignemo paritet cena sa više konvencionalnog tržišta govedine u roku od nekoliko godina od lansiranja.
Kao što možda znate, od uobičajenih životinjskih proteina goveđe meso daje najveću vrednost na globalnim tržištima, tako da smo fokusiranjem na kultivisanu govedinu u mogućnosti da skratimo vremenski okvir na paritet cena.
Koji vam je sledeći plan?
- Regulatorno odobrenje koje smo dobili od države daje nam dozvolu da proizvodimo i plasiramo naš proizvod u Izraelu, u skladu sa specifičnim uputstvima za označavanje i marketing koje daje IMOH, kao i završetak rada inspekcije dobre proizvodne prakse (GMP) za naš pilot proizvodni pogon.
Naš regulatorni tim radi na sličan način sa nadležnim organima na brojnim tržištima širom sveta kako bi se obezbedila usklađenost sa odgovarajućim bezbednosnim zahtevima.
Ulaz u Aziju (preko Singapura) i Bliski istok (preko Izraela) trenutno je naš glavni fokus. Očekujemo da ćemo uskoro dobiti pozitivne indikacije od Singapurske agencije za hranu. Podneli smo prijave u Švajcarskoj, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama i radimo na prijavama za druge zemlje.
Izvor: Srbija Danas/Blic