ЕКСКЛУЗИВНО! Прва компанија на свету која производи и продаје вештачко месо, открива једну битну тајну!
Да ли ово може да замени прасеће печење?
Израел је постао прва земља која је одобрила продају лабораторијски узгојеног говеђег меса. То значи да је могуће купити одрезак од ћелија говечета, а не целе животиње. Компанија за прехрамбену технологију Алепх Фармс Лтд, која је добила одобрење о овом револуционарном открићу.
НИЈЕ ХРАНА, А НИ ЛЕКОВИ: Четири ствари које ПОБОЉШАВАЈУ ПРОБАВУ, навике које утичу на убрзање метаболизма
МЕСЕЧНО 15.000, БЕСПЛАТАН СМЕШТАЈ И ХРАНА: Конкурс за доделу студентских стипендија српским стуидентима из држава у региону
ПРОНАШАО НОВЧАНИК СА 5.000 ЕВРА У ТРЖНОМ ЦЕНТРУ: Многи су запрепашћени са оним што је после УРАДИО СА ПАРАМА (ВИДЕО)
У оквиру пилот програма проучавања алтернативних јестивих протеина, које се спроводи у Одељењу за управљање ризицима од хране, министарство здравља Израела по први пут у свету је одобрило нови прехрамбени производ који укључује култивисане ћелије говеда, познат и као - вештачко (култивисано) месо.
Сада, шницла на вашем тањиру може да се нађе, а да за то не плати главом ниједна животиња. То више није далека будућност, већ садашњост. Иновација коју спроводи израелска компанија међу првима у свету заправо може потпуно да промени начин на који користимо природне ресурсе - вештачки узгојено месо које је здравија, а подједнако укусна опција.
Yoav Реислер из компаније Алепх Фармс говори о процесу, али и укусу вештачког меса, и томе како се мења свет пред нашим очима.
Животиња преживи, нема кланица
Његова компанија ради на вештачком месу, а како не постоји посебан израз на српском језику, још се назива култивисано месо. На енглеском се користе два термина, "цултуред меат" и "цлеан меат".
Класично месо садржи много различитих материја, тако да је то једна од предности култивисаног меса јер је на неки начин здравије, пошто се добија у контролисаним условима. Заправо, ради се на прављењу ткива у лабораторији. Почиње се од ћелије, узимањем биопсијом, па се наставља узорковањем мишићне ћелије узете од краве.
Животиња преживи, нема кланица, и онда се те ћелије даље умножавају уз помоћ медијума у лабораторији.
Када се узме мишићна ћелија, она се умножава у медијуму и тако се прави говеђе месо. Неке раније студије су овај процес поредили са процесом производње пива.
Питали смо их: колико им је требало времена до ове револуције?
- Компанија је основана 2017. године, тако да од тада, до одобрења.
Како изгледа процес производње, да ли је могуће задржати хранљиве вредности?
- Да, контролишемо нутритивну вредност наших одрезака. Наш први комад меса биће богат протеинима и садржаће мало масти, и биће хранљив слично као и конвенционални бифтек.
Да ли је алтернативан начин производње тренд или потреба будућности, односно решење за животну средину?
- Врста сточарства, односно начин на који се храна производила за 1,6 милијарди људи на планети на прелазу у 20. век не може се одрживо повећати да прехрани данашњу популацију од 8 милијарди, а свакако не додатно како људска популација наставља да расте.
Према анализи животног циклуса коју је спровео ЦЕ Делфт, када се узгајана говедина производи у великом обиму уз коришћење обновљиве енергије, емисије гасова стаклене баште (GHG) смањују се за 92%, користи се 90% мање земље, а загађење се смањује за 94% у поређењу са интензивном, западноевропском производњом говеђег меса. Такође, решава проблем ефикасности животињских протеина. За разлику од 15-30 месеци колико је потребно да се стока доведе до идеалног узраста за клање (након чега се поједе само 30-35% краве), ћелије крава се могу узгајати директно у висококвалитетне намирнице за само неколико минута и са невероватном прецизношћу.
Нема потребе да расипате додатне природне ресурсе да бисте добили жељени резултат у висококвалитетним протеинима.
Како ће ово утицати на тржиште хране, и у Израелу, и у свету?
- Култивисано говеђе месо се прави у затвореним системима. То значи да производња може бити децентрализована и да се одвија географски близу потрошње, укључујући и места где узгој говеда није изводљив.
Диверзификацијом снабдевања храном кратким и предвидљивим ланцем вредности значајно се смањује подложност ценовним шоковима. Као резултат тога, култивисана говедина може послужити као сидро за цене на дуги рок (да расту), омогућавајући стабилније снабдевање потрошача крављим протеинима, чак и усред флуктуације тржишта и растуће потражње.
Овакав начин производње оснажује заједнице, земље и регионе да приступе адекватној локално произведеној исхрани и подстичу економски раст.
У Србији волимо укус доброг печеног меса (печења), можете ли гарантовати да је ово из лабораторије једнако укусно?
- Једва чекамо да и сами пробате наше култивисане говеђе одреске. Часопис ТИМЕ оценио је укус нашег меса као „чисто месо“ у чланку написаном у децембру 2022.
У поређењу са потпуно биљним производима, наши одресци су прилично меснати. Они садрже исте аминокиселине као и конвенционално произведени одресци, тако да се током кувања дешава исти развој укуса. Уз задовољавајући залогај, карамелизована кора уступа место богатој и укусној унутрашњости која је нежна и сочна.
Да ли ће цене бити приступачне за просечне потрошаче?
- У време нашег лансирања на тржиште, Алепх Цутс ће се продавати по цени сличној као што кошта сада врхунска конвенционална говедина. Предузимамо различите кораке да подстакнемо економију и постигнемо паритет цена са више конвенционалног тржишта говедине у року од неколико година од лансирања.
Као што можда знате, од уобичајених животињских протеина говеђе месо даје највећу вредност на глобалним тржиштима, тако да смо фокусирањем на култивисану говедину у могућности да скратимо временски оквир на паритет цена.
Који вам је следећи план?
- Регулаторно одобрење које смо добили од државе даје нам дозволу да производимо и пласирамо наш производ у Израелу, у складу са специфичним упутствима за означавање и маркетинг које даје ИМОХ, као и завршетак рада инспекције добре производне праксе (ГМП) за наш пилот производни погон.
Наш регулаторни тим ради на сличан начин са надлежним органима на бројним тржиштима широм света како би се обезбедила усклађеност са одговарајућим безбедносним захтевима.
Улаз у Азију (преко Сингапура) и Блиски исток (преко Израела) тренутно је наш главни фокус. Очекујемо да ћемо ускоро добити позитивне индикације од Сингапурске агенције за храну. Поднели смо пријаве у Швајцарској, Великој Британији и Сједињеним Америчким Државама и радимо на пријавама за друге земље.
Извор: Србија Данас/Блиц