RASTE CENA GASA U EVROPI! Ponovo oboren istorijski rekord - evo koliko košta 1.000 kubnih metara
Cena gasa u Evropi nastavlja da obara istorijske rekorde iz sata u sat.
Već je premašila 2.100 dolara za 1.000 kubnih metara, pokazuju najnoviji podaci sa londonske berze ICE. Cena januarskih fjučersa na holandskom TTF čvorištu dostigla je popodne 2.120 dolara za 1.000 kubika, odnosno 181,47 evra po MVh, na osnovu trenutnog kursa evra prema dolaru, prenosi Tass.
SRPSKI FUDBALERI, PIKSI, BOGDAN, MOZZART... TIMSKA IGRA U AUKCIJI PREDMETA IZ FILMA „TOMA“!
OGLASILI SE IZ EPS: Sistem je potpuno stabilan, nema kvarova u termoelektranama
MOMIROVIĆ POTPISAO UGOVOR ZA IZGRADNJU: Horgoš dobija još šest saobraćajnih traka (FOTO)
Pre samo dva sata, cena gasa je na holandskoj berzi prvi put ikada skočila iznad 2.000 dolara. Januarski fjučersi su tada trgovani na nivou od 2.004 dolara za 1.000 kubnih metara.
Vrtoglavi dnevni rast cene je počeo već na startu današnjeg trgovanja u Holandiji, kada je gas za isporuke u januaru trgovan na nivou od 1.803 dolara za 1.000 kubika, što bio skok od 100 dolara u odnosu na zatvaranje u ponedeljak.
Gasprom u ponedeljak nije izvršio rezervisanja kapacitete za današnji tranzit prirodnog gasa preko gasovoda Jamal-Evropa koji prenosi gas do Nemačke.
Kao rezultat toga, fizički protok gasa tim cevovodom je obustavljen.
Pored toga, Gasprom nije rezervisao ni dodatne kapacitete za tranzit prirodnog gasa preko Ukrajine za januar. Na jučerašnjoj aukciji, kompanija je rezervisala 21,6 posto predložnog kapaciteta za pumpanje preko Poljske kroz gasovod Jamal-Evropa.
Od petka ruski gasni holding smanjuje obim rezervacija za tranzit gasa preko tog cevovoda.
Na jutrošnjem otvaranju trgovanja na holandskom TTF čvorištu, cena je porasla na 1.803 dolara za 1.000 kubika, odnosno na 154,35 evra po MWh, da bi samo par sati kasnije uzletela na preko 2.000 dolara.
Kao uzrok silovitog skoka cene neke agencije navode obustavu obustavu tranzita ruskog gasa preko cevovoda Jamal-Evropa, pripisujući krivicu za to Gaspromu, što je opovrgao poljski gasni monopolista PGNiG koji je saopštio danas Gasprom ispunjava svoje ugovorne obaveze u skladu sa zahtevima te poljske energetske kompanije. PGNiG je u saopštenju objasnio da je do prekida dotoka gasa do Nemačke došlo zbog preusmeravanja isporuka u Poljsku, odnosno zato što je gasovod u reverzibilnom režimu.
- Što se tiče ugovornih obaveza Gasproma, ugovor se ispunjava u skladu sa našim zahtevima, nemamo primedbe - rekao je Radoslav Kazimierski iz PGNiG-a, preneo je Rojters.