Investicije u nepokretnosti na rekordno visokom nivou, pokazuje autoritativni izveštaj RGZ-a o tržištu nepokretnosti
Od 2019. prisutan je stalni rast količine novca na tržištu nepokretnosti u Srbiji.
U prvom kvartalu 2022. došlo je do porasta investiranja u nepokretnosti od 23, 1% u odnosu na isti period prošle godine, koja je do sada bila rekordna po ulaganju u nekretnine u Srbiji, a u odnosu na 2019. godinu količina investiranog novca je čak udvostručena i sada iznosi 1,6 milijardi evra.
SJAJNE VESTI ZA GRAĐANE SRBIJA: U oktobru kreće i gradnja brze pruge od Beograda do Niša
VLADA SRBIJE DONELA ODLUKU: Ovo su NOVE CENE GORIVA koje važe narednih sedam dana
RADNO VREME ZA PRAZNIKE: Evo kako će raditi prodavnice, apoteke, pijace...
Broj zaključenih kupoprodajnih ugovora takođe pokazuje kontinuirani rast u odnosu na 2019. godinu.
Tokom prvog kvartala 2022. godine zabeležen je rast ukupnog broja zaključenih kupoprodajnih ugovora u Srbiji od 6,7% u odnosu na isti period prošle godine i iznosi 32.164 ugovora.
Treba istaći da se u poređenju sa 2019. godinom, u prvom kvartalu 2022. godine beleži vrlo izražen porast broja sklopljenih kupoprodajnih ugovora. Naime, sklopljeno je čak 47,1% više ugovora u odnosu na isti period 2019. godine.
Kada se posmatra ukupna količina novca na tržištu nepokretnosti, u Beogradu je zabeležen rast od 21,2% u poređenju sa prvim kvartalom prošle godine. U Beogradu je investirano 807.9 miliona evra i to je polovina ukupne količine novca uložene u nepokretnosti u Srbiji u prvom kvartalu 2022. godine.
Najskuplji kvadrat stana u Srbiji, i ovom kvartalu, prodat je u Beogradu na vodi po ceni od 9.115 evra.
NAJVIŠE NOVCA INVESTIRA SE U STANOVE
Najviše novca u prometu svih vrsta nepokretnosti na nivou Srbije investirano je u stanove. U ovu vrstu nepokretnosti uloženo je 889,5 miliona evra, što predstavlja 57% udela u ukupnom ulaganju u nepokretnosti.
KUPOVINE IZ KREDITA
Iz kredita su najčešće plaćeni stanovi, a udeo njihovog plaćanja u prvom kvartalu 2022. godine iznosi 28%. U najvećim gradovima u Srbiji stanovi su, iz kreditnih sredstava, najviše plaćani u Nišu (40%), zatim u Novom Sadu (33%), Beogradu (31%) i Kragujevcu (25%).