SJAJNE VESTI MMF: Ekonomski program Srbije dao dobre rezultate, povećane investicije, izvoz i zaposlenost
Rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2016. dostigao 2,8 odsto, uz povećanje investicija, izvoza i zaposlenosti
Kratkoročne makroekonomske perspektive Srbije su pozitivne, ali rizici i strukturni ekonomski izazovi ostaju, saopštio je danas Međunarodni monetarni fond (MMF), na kraju posete Srbiji delegacije MMF predvođene Džejmsom Rufom.
Ruf je u saopštenju ocenio da je ekonomski program Srbije dao dobre rezultate, da je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2016. dostigao 2,8 odsto, uz povećanje investicija, izvoza i zaposlenosti.
Vučić obišao radove na Beogradu na vodi
Fiskalni pokazatelji bolji od ciljanih, ali rizici ostaju
Istaknuto je i da su fiskalni pokazatelji bolji od ciljanih, da je deficit smanjen na 1,4 odsto BDP, što je najniži nivo od 2005, da je javni dug pao na 74 odsto BDP u 2016, da nezaposlenost ima trend pada, kao i nenaplativi zajmovi u bankarskom sektoru.
Kratkoročne makroekonomske perspektive su pozitivne i ekonomski rast u 2017. prognozira se na tri odsto dok se za inflaciju očekuje da ostane u okviru projektovane.
- Međutim, rizici i strukturni ekonomski izazovi ostaju. U tom smislu, misija je ukazala na potrebu ; sprovođenja reformske agende kako bi se učvrstili teško postignuti makroekonomski ciljevi, smanjili fiskalni rizici od strane državnih preduzeća, dalje ojačala finansijska stabilnost i podstakli rast Srbije na srednji rok i zaposlenost - navodi se u saopštenju MMF-a.
Neophodna puna reforma Poreske službe, obrazovanja i zdravstva
Misija MMF-a je posebno istakla značaj pune implementacije planirane reforme javne administracije, uključujući zdravstva, obrazovanja i poreske službe, kao i mera za unapređenje upravljanja javnim investicijama.
Takođe su ocenjeni planovi za rešenje problema državnih preduzeća, posebno u rudarskom i energetskom sektoru.
Misija je razmatrala i status reforme finansijskog sektora, uključujući sprovođenje strategije za rešavanje problema nenaplativih zajmova i strategije za državne banke, saopštio je tim Fonda na kraju posete Beogradu.
Navodi se da izraženi stavovi predstavljaju poglede službenika MMF koji nužno ne odražavaju stavove Borda direktora Fonda.
Delegacija MMF-a boravila je u Srbiji od 27. februara do danas i razmatrala napredak u sprovođenju obaveza koje je Srbija preuzela u sklopu stend-baj aranžmana iz predostrožnosti.
Naredna poseta misije MMF-a Srbiji povodom sedme revizije aranžmana planirana je za maj.