СЈАЈНЕ ВЕСТИ ММФ: Економски програм Србије дао добре резултате, повећане инвестиције, извоз и запосленост
Раст бруто домаћег производа (БДП) у 2016. достигао 2,8 одсто, уз повећање инвестиција, извоза и запослености
Краткорочне макроекономске перспективе Србије су позитивне, али ризици и структурни економски изазови остају, саопштио је данас Међународни монетарни фонд (MMF), на крају посете Србији делегације ММФ предвођене Џејмсом Руфом.
Руф је у саопштењу оценио да је економски програм Србије дао добре резултате, да је раст бруто домаћег производа (БДП) у 2016. достигао 2,8 одсто, уз повећање инвестиција, извоза и запослености.
Вучић обишао радове на Београду на води
Фискални показатељи бољи од циљаних, али ризици остају
Истакнуто је и да су фискални показатељи бољи од циљаних, да је дефицит смањен на 1,4 одсто БДП, што је најнижи ниво од 2005, да је јавни дуг пао на 74 одсто БДП у 2016, да незапосленост има тренд пада, као и ненаплативи зајмови у банкарском сектору.
Краткорочне макроекономске перспективе су позитивне и економски раст у 2017. прогнозира се на три одсто док се за инфлацију очекује да остане у оквиру пројектоване.
- Међутим, ризици и структурни економски изазови остају. У том смислу, мисија је указала на потребу ; спровођења реформске агенде како би се учврстили тешко постигнути макроекономски циљеви, смањили фискални ризици од стране државних предузећа, даље ојачала финансијска стабилност и подстакли раст Србије на средњи рок и запосленост - наводи се у саопштењу ММФ-а.
Неопходна пуна реформа Пореске службе, образовања и здравства
Мисија ММФ-а је посебно истакла значај пуне имплементације планиране реформе јавне администрације, укључујући здравства, образовања и пореске службе, као и мера за унапређење управљања јавним инвестицијама.
Такође су оцењени планови за решење проблема државних предузећа, посебно у рударском и енергетском сектору.
Мисија је разматрала и статус реформе финансијског сектора, укључујући спровођење стратегије за решавање проблема ненаплативих зајмова и стратегије за државне банке, саопштио је тим Фонда на крају посете Београду.
Наводи се да изражени ставови представљају погледе службеника ММФ који нужно не одражавају ставове Борда директора Фонда.
Делегација ММФ-а боравила је у Србији од 27. фебруара до данас и разматрала напредак у спровођењу обавеза које је Србија преузела у склопу стенд-бај аранжмана из предострожности.
Наредна посета мисије ММФ-а Србији поводом седме ревизије аранжмана планирана је за мај.