Цео свет бруји о примирју Хезболаха и Израела, а ево шта ће бити ако се договор прекрши: Нетањаху послао јасну поруку, ово су сви детаљи споразума
Израел и либанска милитантна група Хезболах договорили су споразум о прекиду ватре који би требало да оконча више од годину дана борби.
Договор је најавио амерички председник Џозеф Бајден, који је рекао да је он "замишљен да буде трајни прекид непријатељстава".
Споразумом је окончано скоро 14 месеци борбе у којој је погинуло више од 3.500 Либанаца, док је више од 15.000 повређено.
Израелски удари на Либан приморали су 1,2 милиона људи да напусте своје домове, док су напади Хезболаха натерали око 50.000 Израелаца да се евакуишу са севера земље.
Ракете Хезболаха испаљене на Израел убиле су најмање 75 људи, од којих су половина цивили, а више од 50 израелских војника погинуло је у копненој офанзиви у Либану.
Група коју подржава Иран почела је да гађа север Израела дан након што су милитанти Хамаса прешли преко границе из Газе у Израел у октобру прошле године, што је изазвало рат у Гази.
Шта укључује договор?
Споразум позива на почетни 60-дневни прекид борби између Израела и Хезболаха.
Снаге Хезболаха напустиће своје положаје на југу Либана и повући се северно од реке Литани, која се протеже око 30 километара северно од границе са Израелом.
Са друге стране, Израел ће повући своје снаге из Либана у периоду од 60 дана, рекао је Бајден, док ће либанска војска преузети контролу над територијом у близини границе како би осигурала да Хезболах тамо не обнови своју инфраструктуру.
Тај потез би омогућио цивилима са обе стране да се "безбедно врате у своје заједнице", додао је амерички председник.
Либански министар спољних послова Абдалах Бу Хабиб рекао је да је либанска војска спремна да распореди најмање 5.000 војника на југу Либана док се израелски војници повлаче.
Шта ако се споразум прекрши?
Израелски премијер Бењамин Нетањаху рекао је да ће његова земља снажно одговорити уколико Хезболах на било који начин прекрши примирје, рекавши да ће Израел задржати "потпуну војну слободу деловања".
- Ако Хезболах прекрши споразум и покуша да се поново наоружа, ми ћемо напасти. За сваки прекршај напашћемо снажно - рекао је он.
Бајден је такође рекао да Израел задржава право да узврати ако Хезболах прекрши услове прекида ватре.
- Оно што је остало од Хезболаха и других терористичких организација неће смети поново да угрози безбедност - додао је он.
Ко ће надгледати прекид ватре?
Споразум о прекиду ватре надгледаће међународна комисија коју ће предводити САД, као и хиљаде либанских војника и мировних снага УН распоређених око границе Либана са Израелом.
Израелски министар одбране Израел Кац инсистирао је да ће израелска војска напасти Хезболах ако мировне снаге УНИФИЛ-а не обезбеде "ефикасно спровођење" споразума.
САД ће сарађивати са либанском војском на одвраћању потенцијалних прекршаја, али у тој области неће бити стациониране америчке борбене трупе, рекао је високи амерички званичник.
У заједничкој изјави Бајден и француски председник Емануел Макрон рекли су да ће Француска и САД радити заједно на обезбеђивању поштовања услова споразума.
Шта ће се даље дешавати?
Иако споразум о прекиду ватре доводи до краја вишегодишњих непријатељстава између Израела и Хезболаха изазваних нападом Хамаса на Израел 7. октобра прошле године, разорни рат у Гази бесни и даље.
Бајден је тврдио да ће САД учинити још један притисак на постизање споразума о прекиду ватре и размену талаца између Израела и Хамаса у Гази.
Србија Данас/Агенције