Народна банка Србије открива револуционарну новину у српској економији: Стиже дигитални динар, али то није све
Народна банка Србије у скупштинску процедуру упутила је измене четири закона из своје надлежности.
Оправдано су највећу пажњу шире јавности добиле планиране промене Закона о заштити корисника финансијских услуга и Закона о банкама.
Али, и оне које се тичу Закона о Народној банци Србије могу да буду интересантне. Њима, како тврди НБС, јача се супервизорска улога и самосталност ове институције.
Неке од најзанимљивијих промена тичу се судбине злата које се ископа у Србији, стварање законског основа да Народна банка почне са издавањем дигиталне валуте, као и ограничења за запослене у централној банци.
Злато остаје где јесте
Изменама закона ће Народна банка добити овлашћење да купује и продаје злато у иностранству, али оно што је још важније јесте – право прече куповине у земљи. Наиме, НБС ће имати право прече куповине злата добијеног експлоатацијом, припремом и прерадом минералних сировина у Србији.
То значи да ће сви који се баве овим бизнисом злато морати прво да понуде централној банци. Ова ће заузврат морати да им понуди тржишну цену како би се поштовала правила конкуренције.
– Успостављањем права прече куповине злата у корист Народне банке Србије, јача се улога НБС и обезбеђује да злато добијено експлоатацијом, припремом или прерадом минералних сировина у Републици Србији остане у земљи, што ће утицати на даље повећање нивоа девизних резерви, чиме се доприноси финансијској стабилности. Овим се природни ресурси Републике Србије на најбољи начин користе за потребе наше земље - стоји у образложењу овог члана.
Дигитални динар
У складу са глобалним трендом у оквиру којег централне банке почињу (а неке су то већ урадиле) са издавањем дигиталних националних валута, НБС овај простор сада отвара и себи.
У члану 53 постојећег закона, који централној банци даје искључиво право да издаје новчанице и ковани новац у Републици Србији, сада се додаје још један став. Он каже да НБС "има искључиво право издавања динара у дигиталном облику (дигитални динар), у складу с прописом који може донети Извршни одбор".
НБС наводи да пажљиво прати развој у области дигиталних валута централних банака на глобалном нивоу. Додаје и да се у овом тренутку широм света анализирају бенефити и ризици увођења дигиталних валута централних банака, а "у мањем броју земаља предузети су и пионирски покушаји њиховог увођења у ограниченом обиму".
Ту није крај када је реч о променама које се тичу усклађивања са напретком технологија. Тако ће овим изменама закона, НБС имати и овлашћење да "издаје и одузима дозволе за пружање услуга повезаних са виртуелним валутама, врши надзор над пословањем пружалаца тих услуга…".
Будућност је у евру
Целим новим поглављима у закону, Народна банка показује да гледа и у будућност, када наша земља постане део Европске уније и еврозоне.
Иако ће ове одредбе ступити на снагу даном приступања ЕУ и званичним увођењем евра као националне валуте, што у случају Србије још представља далеку будућност, оне представљају и законску потврду да ће динар једног дана отићи у историју.
У будућем члану 86м тако ће стајати одредба "Увођењем евра као националне валуте у Републици Србији…" Још експлицитније то стоји и у будућем члану 86т.
- Новчана јединица Републике Србије јесте евро - образлаже Народна банка.
С тим у вези, НБС ће моћи да издаје новчанице и кованице евра. Овим одредбама наша централна банка обавезује се и на спровођење политика Европске централне банке и Европског система централних банака.
С друге стране, једним од чланова, Народна банка ограничиће овлашћења Државне ревизорске институције у надзору над њеним радом. Наводи се да ДРИ неће моћи да спроводи ревизију над функцијама НБС које су повезане с њеним учешћем у ЕСЦБ-у. У следећем ставу додаје се да "ДРИ не може да даје упутства НБС и њеним органима у погледу обављања њених функција, нити може утицати на самосталност и независност Народне банке или вршити утицај на НБС", пише БизПортал.