Иницијатива „Дигитална Србија” откључава следећи ниво дигиталног екосистема
Иницијатива „Дигитална Србија” представила је стратегију „Откључавамо следећи ниво дигиталног екосистема”, која ће током наредне три године бити посвећена убрзаном развоју и глобалном позиционирању дигиталног екосистема Србије.
Стратегија обухвата четири кључне иницијативе које ће подржати развој глобално успешних стартапа, примену вештачке интелигенције кроз стицање дигиталних вештина, настанак нове генерације искусних предузетника и јачање међународне повезаности уз унапређење регулаторног оквира које ће подржати развој иновација.
„Наша стратегија има јасан циљ ― креирати окружење и механизме подршке како би иновативна и дигитална решења из Србије добила препознатљивост на глобалном тржишту, а млади развили вештине за будућност. Иновације, знање и повезаност са светом су кључни фактори за будућност наше дигиталне економије. Кроз иницијативе адресирали смо изазове које наш екосистем тренутно има, и верујемо да заједно са члановима, партнерима и целокупном заједницом можемо да остваримо промене које имају десетоструки позитиван ефекат ― да до следећег нивоа стигнемо лифтом, а не степеницама,” изјавила је Тања Кузман, генерална директорка Иницијативе „Дигитална Србија”.
Стартап екосистем са глобалним потенцијалом: Сооницорн
Српски стартап екосистем је у раној фази развоја и суочава се са ограниченим растом у последње две године. За прелазак у наредну фазу, потребан је већи број стартапа који достижу значајан степен раста и привлаче веће инвестиције. Иницијатива Сооницорн пружаће подршку одабраним стартапима са потенцијалом да постану једнорози у наредних три до пет година.
„Циљ је да коришћењем ресурса и знања чланица, као и мреже контаката, Иницијатива „Дигитална Србија” створимо прилику новим генерацијама да изграде будуће најуспешније компаније из Србије”, рекао је Бранко Милутиновић, директор и суоснивач Нордеуса и члан управног одбора Иницијативе „Дигитална Србија”и додао: „Успешни предузетници ће улагати своје време да помогну генерацијама стартапа које треба да креирају успех на глобалном тржишту, а радићемо и на јачању вештина стартапа у области маркетинга и продаје, успостављању мреже ВЦ фондова, и изградњи контаката на глобалним тржиштима.”
Остајемо релевантни уз коришћење АИ: ремАИн релевант
„Вештачка интелигенција (АИ) све више обликује свет, и један од кључних стратешких циљева је да се кроз неформалне програме у образовању АИ приближи будућим генерацијама и професионалцима. Обуке о утицају АИ на професије и практичне примене у различитим индустријама омогућиће разумевање ове технологије не само као алата, већ и као покретача промена”, каже Јан Долинај, генерални директор Леви 9 и члан управног одбора Иницијативе „Дигитална Србија”.
„Кроз мултидисциплинарне пројекте, студенти и ученици ће развијати вештине које их припремају за тржиште будућности, док примена добрих пракси из иностранства убрзава развој нашег екосистема”, додао је Долинај.
Подршка предузетништву као покретачу иновација: Ентрепренеур Фирст
„Желимо да млади професионалци са искуством добију прилику да пронађу суосниваче и покрену иновативне стартапе са глобалним амбицијама”, наводи Милован Милић, оснивач и директор компаније Devtech и члан управног одбора Иницијативе „Дигитална Србија”.
Оснаживање жена у ИТ сектору, као и подршка истраживачима за комерцијализацију њихових идеја и повезивање са приватним сектором, део су иницијативе која има за циљ стварање динамичног и одрживог предузетничког окружења са већим бројем spinoff компанија у наредне три године.
Глобална повезаност за препознатљивост екосистема: Интернатионал Хуб
Како би се дигитални екосистем Србије што боље интегрисао са светским, стратегија се фокусира на глобалну повезаност.
„Боравак домаћих стартапа у водећим светским екосистемима пружиће прилику оснивачима да стичу искуство и контакте, док ће организација кључних догађаја у Србији привући осниваче, инвеститоре и професионалце из целог света. Поред тога, активно учешће организације у законодавним процесима имаће за циљ да олакша пословање компанијама и подржи њихов раст на глобалном тржишту”, истакао је Драгољуб Дамљановић, директор Schneider Елецтриц Хуб-а и и члан управног одбора Иницијативе „Дигитална Србија”.
„Новом стратегијом желимо да Србија постане један од глобално препознатљивих брзорастућих дигиталних екосистема. Фокус је на оснаживању стартапа, примени нових технологија у образовању и стварању прилика за глобално повезивање. Верујем да су ово кључни кораци ка следећем нивоу развоја нашег екосистема,” изјавио је Саша Поповић, суоснивач и директор компаније Вега ИТ и председник Управног одбора Иницијативе „Дигитална Србија”.
Стратегија је доступна на www.dsi.rs.