CENA NAFTE NA NAJVIŠEM NIVOU U POSLEDNJA TRI MESECA: Preti li dalje poskupljenje? Evo šta kažu stručnjaci
Tenzije na Istoku pogubne po ekonomiju.
Cene nafte porasle su na najviši nivo od novembraske napetosti na Bliskom istoku i naporima OPEC-a da ograniči proizvodnju. S druge strane, Međunarodna agencija za energetiku smanjila je procenu rasta ovogodišnje prosečne potražnje za naftom (s 1,24 na 1,22 miliona barela dnevno, što je gotovo upola manje nego prošle godine), ali pritom očekuje i veći rast ponude.
DOK POLA SVETA DIŽE RUKE OD NAFTE, EVROPSKI GIGANT POJAČAVA PROIZVODNJU! Najavljeno rekordno ulaganje u fosilna goriva
ZA PAR GODINA NEĆE BITI GASA: Vučić - Moramo mnogo da radimo, gas će postati mnogo moćnije oružje nego danas
POČELA ISPLATA FINANSIJSKE POMOĆI DRŽAVE: Pogledajte kako do novca
Analitičari australsko-novozelandske bankarske kompanije ANZ smatraju da bi sirova nafta Brent, globalna referentna vrednost, mogla doseći 85 dolara po barelu u kratkom roku i možda 90 dolara do kraja godine.
To bi značilo 80 dolara za West Texas Intermediate (WTI) sirovu naftu u kratkom roku i 85 dolara do kraja godine. WTI je američka referentna vrednost i trenutno ima nižu cenu, za otprilike 5 dolara po barelu.
WTI od 80 dolara po barelu znači da bi američke maloprodajne cene benzina na nacionalnom nivou mogle ponovno dosegnuti 4 dolara po galonu na vrhuncu letne cene nafte.
Uprkos tome, iako predviđa više cene, ANZ smatra da postoji dovoljno globalne ponude i, što je još važnije, višak ponude među članicama Organizacije zemalja izvoznica nafte kako bi se smanjile šanse za ozbiljan globalni cenovni šok.
Osim toga, obrasci vožnje padaju u jesen kako se vreme pogoršava i putovanja na odmor završavaju.
Analitičari britanskog bankarskog diva Standard Chartered imaju sasvim drugačije stajalište. U prvom tromesečju vide Brent u proseku 92 dolara po barelu. To bi značilo skok od 19 odsto od 31. decembra. Opet, oduzmite 5 dolara za procenu WTI-ja.
Ovo su njihove prognoze:
Drugo tromesečje: 94 dolara po barelu.
Treće tromesečje: 98 dolara po barelu.
Četvrto tromesečje: 96 dolara po barelu.
Zatim, cene nastavljaju rasti na prosečnih 109 dolara u 2025., 128 dolara u 2026. i, konačno, 115 dolara u 2027.
Ovaj scenario odražava neke procene u energetskoj industriji koji veruju da će globalni viškovi početi nestajati nakon 2024.
Izvor: Srbija Danas/Blic