ЦЕНА НАФТЕ НА НАЈВИШЕМ НИВОУ У ПОСЛЕДЊА ТРИ МЕСЕЦА: Прети ли даље поскупљење? Ево шта кажу стручњаци
Тензије на Истоку погубне по економију.
Цене нафте порасле су на највиши ниво од новембраске напетости на Блиском истоку и напорима ОПЕЦ-а да ограничи производњу. С друге стране, Међународна агенција за енергетику смањила је процену раста овогодишње просечне потражње за нафтом (с 1,24 на 1,22 милиона барела дневно, што је готово упола мање него прошле године), али притом очекује и већи раст понуде.
ДОК ПОЛА СВЕТА ДИЖЕ РУКЕ ОД НАФТЕ, ЕВРОПСКИ ГИГАНТ ПОЈАЧАВА ПРОИЗВОДЊУ! Најављено рекордно улагање у фосилна горива
ЗА ПАР ГОДИНА НЕЋЕ БИТИ ГАСА: Вучић - Морамо много да радимо, гас ће постати много моћније оружје него данас
ПОЧЕЛА ИСПЛАТА ФИНАНСИЈСКЕ ПОМОЋИ ДРЖАВЕ: Погледајте како до новца
Аналитичари аустралско-новозеландске банкарске компаније АНЗ сматрају да би сирова нафта Брент, глобална референтна вредност, могла досећи 85 долара по барелу у кратком року и можда 90 долара до краја године.
То би значило 80 долара за West Texas Интермедиате (WTI) сирову нафту у кратком року и 85 долара до краја године. WTI је америчка референтна вредност и тренутно има нижу цену, за отприлике 5 долара по барелу.
WTI од 80 долара по барелу значи да би америчке малопродајне цене бензина на националном нивоу могле поновно досегнути 4 долара по галону на врхунцу летне цене нафте.
Упркос томе, иако предвиђа више цене, АНЗ сматра да постоји довољно глобалне понуде и, што је још важније, вишак понуде међу чланицама Организације земаља извозница нафте како би се смањиле шансе за озбиљан глобални ценовни шок.
Осим тога, обрасци вожње падају у јесен како се време погоршава и путовања на одмор завршавају.
Аналитичари британског банкарског дива Стандард Chartered имају сасвим другачије стајалиште. У првом тромесечју виде Брент у просеку 92 долара по барелу. То би значило скок од 19 одсто од 31. децембра. Опет, одузмите 5 долара за процену WTI-ja.
Ово су њихове прогнозе:
Друго тромесечје: 94 долара по барелу.
Треће тромесечје: 98 долара по барелу.
Четврто тромесечје: 96 долара по барелу.
Затим, цене настављају расти на просечних 109 долара у 2025., 128 долара у 2026. и, коначно, 115 долара у 2027.
Овај сценарио одражава неке процене у енергетској индустрији који верују да ће глобални вишкови почети нестајати након 2024.
Извор: Србија Данас/Блиц