ZAVRTEĆE VAM SE U GLAVI! Cene na aerodromima LETE U NEBESA, dobro razmislite koliko ćete PRTLJAGA poneti
Planiranje letovanja često sa sobom nosi dilemu - da li putovati kolima ili avionom? Iako je avion brži, a putovanje uglavnom komotnije, vazdušni saobraćaj sa sobom nosi i jednu manu, a to je težina prtljaga koja je ograničena, što ume da napravi problem prilikom pakovanja.
Evo koliki prtljag smete da ponesete u avion i šta se dešava ukoliko prekoračite dozvoljenu težinu.
Putovanje avionom zahteva poštovanje određenih pravila, a jedno od najvažnijih je ograničenje težine prtljaga. Svaka avio-kompanija ima svoje specifične propise, ali se dozvoljena težina, uglavnom, kreće od 20 do 23 kilograma za kofere koje predajete prilikom prijave za let i oko sedam do 10 kilograma za ručni prtljag.
Ukoliko premašite dozvoljenu težinu, možete se suočiti sa dodatnim troškovima. Ove naknade variraju od kompanije do kompanije i iznosi mogu biti značajni, posebno ukoliko putujete na udaljene destinacije. Takođe, prtljag koji niste najavili tj. kupili tokom onlajn čekiranja ili kupujući avio kartu kod agenta, možete dokupiti i na aerodromu. Cene se razlikuju u zavisnosti od vremena kupovine i mogu biti niže ako kupujete unapred, a nešto više ako to radite na aerodromu, u poslednjem trenutku.
- Ukoliko putovanje uključuje presedanje na let koji obavlja još neka avio-kompanija pored Air Serbia ili se radi o kod-šer letu, rezervacija dodatnog prtljaga moguća je samo na aerodromu. Naknade za dodatni prtljag biće primenjene posebno za odlazno, a posebno za putovanje u povratku. Naknade za višak prtljaga se sabiraju ukoliko postoje različite vrste dodatnog prtljaga (broj komada, težina i zbir dimenzija pojedinačnih komada prtljaga) - stoji na sajtu avio komanije Air Serbia.
Novi cenovnik od 1. aprila
Za karte kupljene nakon 1. aprila kod ove avio-komanije važi novi cenovnik i on za standardni prtljag unutar Evrope podrazumeva cenu od 40 evra ukoliko je kupljen više od sedam dana pred let, 50 evra ako je kupljen prilikom online check-ina ili manje od sedam dana pred let i cenu od 65 evra za kupovinu na aerodromu četiri sata pred poletanje. Za XL prtljag (od 32 kilograma) cene su prema ovim kriterijumima od 65 do 110 evra.
Kada su u pitanju niskotarifne (low-cost) kompanije, kod njih važe i nešto drugačija pravila. Uz kartu imate besplatan prtljag od osam kilograma (dimenzija 40 x 30 x 20 cm) koji mora stati ispod sedišta, a sve ostalo se doplaćuje. Naknada za prtljag do 10 kilograma u zavisnosti od leta van sezone (Uskrs, Božić i letnja sezona) iznosi od 8,5 do 56,5 evra, dok je u sezoni cena nešto viša i iznosi od 14 do 65 evra.
Prtljag do 20 kilograma iznosi 13 evra van sezone, odnosno 20,5 evra u sezoni i te cene rastu u zavisnosti od udaljenosti lokacije. Kada je u pitanju najveći kofer od 32 kilograma za njega se plaća od 25,5 evra van sezone i od 37 evra u sezoni, pa naviše. Kada je u pitanju avio-kompanija Lufthansa, količina prtljaga uključena u cenu karte zavisi od klase putovanja.
- Troškovi dodatnog prtljaga Lufthansa Airlines se obračunavaju po komadu prtljaga, a ne po kilogramu viška težine. Troškovi dodatnog prtljaga na letovima zavise od klase putovanja i trajanja leta i odredišta, pri čemu cene za domaće letove počinju od 15 evra, a međunarodne takse do 90 evra. Biće vam naplaćene paušalne naknade za vaš Lufthansa dodatni prtljag, uključujući bilo koju sportsku opremu koja prelazi dozvoljeni besplatni prtljag - objašnjeno je na sajtu ove avio-kompanije.
Izvor: Srbija Danas/Biznis.rs/Autor: Milica Vojtek