Sve za lični interes: Đelić zbog Šolaka ide protiv Telekoma i Telenora
Lažno se predstavljajući kao nepristrastan posmatrač, bivši ministar finansija Božidar Đelić uložio je sve svoje napore da spreči planiranu saradnju Telekoma Srbija i Telenora i tako pomogne svom dugogodišnjem poslovnom ortaku Draganu Šolaku i njegovoj Junajted grupi.
Tako je pokazao da i dalje za pare radi i govori šta mu se naruči - što su građani Srbije odavno shvatili, dok je, radeći u njihovo ime, nameštao prodaju Srbije za grupu izabranih tajkuna.
Dilovi
Đelić je, gostujući na televiziji N1, koja je u vlasništvu Šolaka, čak rekao da policija mora da upadne u Telekom zbog namere domaćeg preduzeća da ponudi saradnju Telenoru. Ono što je Đelić "zaboravio" da kaže, a urednik emisije Jugoslav Ćosić "zaboravio" da pita, jesu poslovni dilovi između Šolaka i Đelića. Direktna umešanost Đelića u velike akvizicije SBB, operatera Junajted grupe, samo je jedan od njih. Sadašnja pozicija Đelića na mestu izvršnog direktora investicione banke Lazard, koja je u tome učestvovala, objašnjava ostrašćeni nastup Đelića na Šolakovoj televiziji dok je pljuvao po Telekomu. Da je osvedočeni pokvarenjak Đelić masno slagao kada je rekao na TV N1 da nema nikakav interes da se stavlja na stranu Junajted grupe, najubedljivije govori dokument o direktnom učešću Lazarda u dilove koje je pravio SBB.
Šema
- Lazard je u prethodnom periodu pružao, pruža i u budućnosti bi mogao da pruža određene investicione bankarske usluge KKR-u i nekim njegovim podružnicama, a za koje je Lazard primio i mogao bi da primi kompenzaciju, uključujući, tokom prethodne dve godine savetovanje KKR-a ili njegovog pridruženog preduzeća u vezi sa predloženom akvizicijom SBB/Telemach Grupe i savetovanje portfeljnog preduzeća KKR-a ili njegovog pridruženog preduzeća u vezi sa potencijalnom transakcijom... - navodi se u dokumentu, koji je 2014. potpisao direktor Lazarda Džozef Kasaneli.
Podsetimo, KKR je u to vreme bio većinski vlasnik Junajted grupe, a danas drži manjinski udeo u vlasništvu. Uticajni Euromoney je pisao da je najveći dil Lazarda u privatnom sektoru bio upravo kada je savetovao KKR u preuzimanju SBB/Telemach za jednu milijardu evra. Zanimljivo je da se Lazard, u kojem radi Đelić, pojavljuje i kao savetnik bugarskom telekomu u situaciji kada ga je prošle godine kupila Junajted grupa.
Đelić je posle obavljenog posla u Srbiji, otišao u Lazard i tako samo preselio svoju poziciju sa koje sklapa dilove.
Zanemeo
Božidar Đelić nije odgovorio na pitanja Kurira u kakvim je odnosima sa Draganom Šolakom i kakve su transakcije imale njihove kompanije. Bez odgovora je ostalo i naše pitanje da li je stav o Telekomu, koji je izneo na N1 televiziji u utorak, samo njegov ili predstavlja stav kompanije za koju radi. A Đelić je zanemeo i na molbu da razjasni koliko su on lično i njegove kompanije dobili novca od Šolaka, odnosno njegovih kompanija.
Božidara Đelića Srbija je upamtila kao jednog od ključnih ljudi koji su sproveli insajdersku, odnosno tajkunsku privatizaciju, u kojoj je prodaja po povlašćenim cenama bila namenjena ekskluzivnom klubu odabranih. Tadašnji ministar odradio je ključni posao za tajkune, pa nije neobično što je Srbiju napustio 2013. kao bogat čovek.