''Talenti na okupu'' Stabilna ekonomija i uređen sistem ključ za povratak mladih iz inostranstva!
"Talenti na okupu 1.0", konferencija će okupiti oko 200 mladih koji rade ili završavaju studije u inostranstvu,
Stabilan ekonomski razvoj, uređen sistem i bolja komunikacija države sa dijasporom preduslovi su za povratak obrazovanih i uspešnih mladih ljudi iz inostranstva u Srbiju, smatraju učesnici konferencije ''Talenti na okupu 1.0'', čiji će domaćih danas u Beogradu biti premijerka Ana Brnabić.
Srbija dobila jedinstvenu elektronsku pisаrnicu: Elektronsko plaćanje preko e-Uprave!
Dinar proglašen za DRUGU PO SNAZI valutu u svetu u 2018. godini!
Konferencija će okupiti oko 200 mladih koji rade ili završavaju studije u inostranstvu, kao i povratnike koji uspešno posluju u Srbiji, a koji će na poziv predsednice vlade razgovarati o tome šta zajedno mogu da urade da se odliv mozgova iz Srbije pretvori u cirkulciju mladih.
Ključna tema skupa je kako kreirati ambijent da se mladi i obrazovani, koji odu u inostranstvo, posle određenog vremena vrate u svoju zemlju i prenesu stečeno znanje i iskustvo.
Jedan od učesnika konferencije biće i Ivan Brkljač, izvršni direktor projekta ''Mokrin haus'', koji se nakon devet godina školovanja i rada u Švajcarkoj, Španiji, Londonu i Budimpešti, vratio u Srbiju.
On u izjavili uoči skupa ističe da je stabilna ekonomska situacija ključna za povratak naših ljudi, ali i uređen sistem u državnoj upravi.
'- To je veoma važno za one koji su navikli da žive u uređenim zemljama kako bi se po povratku lakše uklopili u naš sistem - kaže Brkljač.
Od 14. januara startuje tim da spreči veliki ODLIV STRUČNJAKA IZ NAŠE ZEMLJE!
Navodi da je za povratnike veoma stresno suočavanje sa komplikovanom birokratijom u Srbiji i nizom administrativnih prepreka, ali veruje da se to može urediti i tako olakšati povratak onima koji žele da se vrate u svoju zemlju.
- Naravno da je to proces koji traje, ali to može da se promeni. Mnogim povratnicima su glavna prepreka bile komplikovane procedure sa administracijom, od samog preseljenja do prebacivanja imovine stečene u inostranstvu - navodi Brkljač.
Primećuje da treba poboljšati i komunikaciju same države sa dijasporom i kao dobar primer izdvaja Izrael koji, kako kaže, vrlo vešto koristi svoju veliku dijasporu da bi se pospešio rast i razvoj izraelskih startap kompanija.
- Mnogi u našoj dijaspori žele odnos sa maticom, ali ne postoji strukturno uspostavljen sistem komunikacije. Kada bi postojao direktniji kontakt države i dijaspore, ne samo kroz ambasade, rezultat bi bio mnogo bolji - smatra Brkljač koji se vratio u Srbiju sa uverenjem da pripada ovdašnjem kulturnom kontekstu.