''Talenti на окупу'' Стабилна економија и уређен систем кључ за повратак младих из иностранства!
"Таленти на окупу 1.0", конференција ће окупити око 200 младих који раде или завршавају студије у иностранству,
Стабилан економски развој, уређен систем и боља комуникација државе са дијаспором предуслови су за повратак образованих и успешних младих људи из иностранства у Србију, сматрају учесници конференције ''Talenti на окупу 1.0'', чији ће домаћих данас у Београду бити премијерка Ана Брнабић.
Србија добила јединствену електронску писарницу: Електронско плаћање преко е-Управе!
Динар проглашен за ДРУГУ ПО СНАЗИ валуту у свету у 2018. години!
Конференција ће окупити око 200 младих који раде или завршавају студије у иностранству, као и повратнике који успешно послују у Србији, а који ће на позив председнице владе разговарати о томе шта заједно могу да ураде да се одлив мозгова из Србије претвори у циркулцију младих.
Кључна тема скупа је како креирати амбијент да се млади и образовани, који оду у иностранство, после одређеног времена врате у своју земљу и пренесу стечено знање и искуство.
Један од учесника конференције биће и Иван Бркљач, извршни директор пројекта ''Мокрин хаус'', који се након девет година школовања и рада у Швајцаркој, Шпанији, Лондону и Будимпешти, вратио у Србију.
Он у изјавили уочи скупа истиче да је стабилна економска ситуација кључна за повратак наших људи, али и уређен систем у државној управи.
'- То је веома важно за оне који су навикли да живе у уређеним земљама како би се по повратку лакше уклопили у наш систем - каже Бркљач.
Од 14. јануара стартује тим да спречи велики ОДЛИВ СТРУЧЊАКА ИЗ НАШЕ ЗЕМЉЕ!
Наводи да је за повратнике веома стресно суочавање са компликованом бирократијом у Србији и низом административних препрека, али верује да се то може уредити и тако олакшати повратак онима који желе да се врате у своју земљу.
- Наравно да је то процес који траје, али то може да се промени. Многим повратницима су главна препрека биле компликоване процедуре са администрацијом, од самог пресељења до пребацивања имовине стечене у иностранству - наводи Бркљач.
Примећује да треба побољшати и комуникацију саме државе са дијаспором и као добар пример издваја Израел који, како каже, врло вешто користи своју велику дијаспору да би се поспешио раст и развој израелских стартап компанија.
- Многи у нашој дијаспори желе однос са матицом, али не постоји структурно успостављен систем комуникације. Када би постојао директнији контакт државе и дијаспоре, не само кроз амбасаде, резултат би био много бољи - сматра Бркљач који се вратио у Србију са уверењем да припада овдашњем културном контексту.