Tartuf iz Jagodine prodao u Istri za 415.000 DOLARA! Skupljanje ove gljive u Srbiji može biti veoma unosan posao
Tartufari su često u opasnosti zbog neregulisanog branja ove gljive
U Srbiji je sve više tragača za skupocenim gljivama tartufima, a zbog nedostatka regulativa koje uređuju ovaj posao, sve se obavlja u sivoj zoni, zbog čega dolazi do sukoba među tartufarima.
Dr Popović upozorava: Ne ignorišite NADUTOST - možda je deo većeg problema
DOBRE VESTI ZA SVE GRAĐANE: Od sledeće godine porast plata i penzija, usvojen završni račun
KAKO JE KORONA PROMENILA SRPSKE SLAVE? Koliko novca nam je bilo potrebno ranije, a koliko sada
Poslednjem takvom smo svedočili kada su dva brata izgubila život jer su navodno ušla u teritoriju druga dva brata tartufara i napali ih. Kako tvrde iskusni tartufari, ovaj posao obično se obavlja u tajnosti, što zbog isplativosti jer veliki komadi tartufa mogu da koštaju u po nekoliko (desetina) hiljada evra, što zbog skrivanja lokacija, jer svako može na svakom mestu da traži tartufe. A ono što malo ko zna jeste da postoji i zabrana skupljanja ovih gljiva u određenom periodu godine.
Dodatno, tartufari kažu da država za njih nema sluha i pitaju zašto Srbija ne napravi brend od naših tartufa. Posebno ih pogađa kada iz inostranstva dolaze poznati kuvari i uzimaju ovde tartufe da bi ih kasnije prodavali ili koristili u drugim zemljama.
Jedan od njih, naveo je primer da je čuveni istarski tartuf, zapravo naš.
- Kupuje ovde tartufe, i odnosi ih. To je stotine kilograma tartufa, pitanje je kako ih iznosi iz zemlje - pita se srpski stručnjak i navodi da dolaze vrsni tartufari iz drugih zemalja kako bi sakupljali skupocenu pečurku.
- Čuveni Zigante, živeo je u staroj Jugoslaviji, ja sam ga upoznao pre nekoliko godina kada je kupovao tartufe u Jagodini - priča on.
- Kupio je tartuf od 1.300 grama, koji je nađen u okolini Beograda. On ga kupio za 5.000 evra, a procenjen je na 415.000 dolara u njegovom restoranu u Livadama - dodaje on.
Ne krije da je i sam bio često u opasnosti zbog neregulisanog načina branja, da se trudio da izbegne sukobe, jer često se ne pravi razlika da li je nečija parcela na kojoj ima tartufa privatna ili državna.
- Bilo je i pištolja - kaže on.