HOROR! 10.000 KRAVA ŽIVO IZGORELO! Vatrena buktinja neviđenih razmera progutala preko 5.000 kvadratnih kilometara zemlje (VIDEO)
Svaka godina biće sve toplija.
Na krajnjem severu Teksasa, region koji obuhvata 26 okruga, nedavno je postao poprište najvećeg ikada zabeleženog požara u ovoj državi. Vatra se proširila na površini od preko 5.000 km2, na području koje se graniči sa Novim Meksikom na zapadu i Oklahomom na severu i istoku.
OVAJ SOK SE HITNO POVLAČI SA TRŽIŠTA: Nije štetan za konzumaciju, ali su potrošači primetili značajne PROMENE! Evo da li se prodaje kod nas
NEMAČKI GIGANT IZGUBIO NEVEROVATNIH POLA MILIJARDE EVRA: Raskid partnerstva sa OVIM poznatim reperom bio koban
Šef misije MMF-a izneo jasan stav: "Inflacija se svakako smanjuje, vidimo to poslednjih meseci"
Ova katastrofa prouzrokovala je ogromnu štetu, uključujući i ljudske gubitke, ali su najviše stradale životinje. Poljoprivredne vlasti Teksasa procenjuju da se čak 85% ukupne populacije stoke u Teksasu nalazi u pogođenoj oblasti. Prema njihovim procenama, najmanje 10.000 grla stoke će umreti ili biti eutanazirano zbog opekotina zadobijenih u požaru.
Očevici opisuju strašne prizore preživelih krava sa spaljenim rogovima, izgorelom dlakom i opekotinama na vimenu, naglašavajući duboku patnju koju životinje preživljavaju . Ovo nije izolovan slučaj. Poslednjih godina, požari na stočarskim imanjima postaju sve učestaliji. Kancelarija državnog klimatologa u Teksasu je već 2021. upozorila na predstojeće klimatske promene koje će doneti toplije i suvlje vreme, povećavajući rizik od požara širom države.
Čak i najoptimističniji modeli predviđaju da će svaka godina od 2036. nadalje biti među pet najtoplijih ikada zabeleženih. Takve visoke temperature i suva klima mogu doneti još više patnje za domaće životinje na farmama u Teksasu, izložene većem riziku od požara i toplotnih udara.Stočarska industrija, kako pokazuju istraživanja, igra ključnu ulogu u emisiji gasova staklene bašte. Odgovorna je za značajan deo emisija metana, gasa koji ima znatno veću moć zadržavanja toplote u atmosferi od ugljendioksida.
Osim toga, stočarska industrija doprinosi problemu deforestacije, jer zahteva velike površine zemljišta za ispašu stoke. Stoga se nameće potreba za transformacijom sistema proizvodnje hrane u pravcu veće zastupljenosti hrane biljnog porekla. To bi ne samo ublažilo patnju koju trpe ljudi i životinje zbog klimatskih promena, već bi doprinelo i očuvanju prirodnih resursa i biodiverziteta, što je od ključnog značaja za budućnost naše planete.
Izvor: Srbija Danas/Telegraf/Tamara Đurić