ХОРОР! 10.000 КРАВА ЖИВО ИЗГОРЕЛО! Ватрена буктиња невиђених размера прогутала преко 5.000 квадратних километара земље (ВИДЕО)
Свака година биће све топлија.
На крајњем северу Тексаса, регион који обухвата 26 округа, недавно је постао поприште највећег икада забележеног пожара у овој држави. Ватра се проширила на површини од преко 5.000 км2, на подручју које се граничи са Новим Мексиком на западу и Оклахомом на северу и истоку.
ОВАЈ СОК СЕ ХИТНО ПОВЛАЧИ СА ТРЖИШТА: Није штетан за конзумацију, али су потрошачи приметили значајне ПРОМЕНЕ! Ево да ли се продаје код нас
НЕМАЧКИ ГИГАНТ ИЗГУБИО НЕВЕРОВАТНИХ ПОЛА МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Раскид партнерства са ОВИМ познатим репером био кобан
Шеф мисије ММФ-а изнео јасан став: "Инфлација се свакако смањује, видимо то последњих месеци"
Ова катастрофа проузроковала је огромну штету, укључујући и људске губитке, али су највише страдале животиње. Пољопривредне власти Тексаса процењују да се чак 85% укупне популације стоке у Тексасу налази у погођеној области. Према њиховим проценама, најмање 10.000 грла стоке ће умрети или бити еутаназирано због опекотина задобијених у пожару.
Очевици описују страшне призоре преживелих крава са спаљеним роговима, изгорелом длаком и опекотинама на вимену, наглашавајући дубоку патњу коју животиње преживљавају . Ово није изолован случај. Последњих година, пожари на сточарским имањима постају све учесталији. Канцеларија државног климатолога у Тексасу је већ 2021. упозорила на предстојеће климатске промене које ће донети топлије и сувље време, повећавајући ризик од пожара широм државе.
Чак и најоптимистичнији модели предвиђају да ће свака година од 2036. надаље бити међу пет најтоплијих икада забележених. Такве високе температуре и сува клима могу донети још више патње за домаће животиње на фармама у Тексасу, изложене већем ризику од пожара и топлотних удара.Сточарска индустрија, како показују истраживања, игра кључну улогу у емисији гасова стаклене баште. Одговорна је за значајан део емисија метана, гаса који има знатно већу моћ задржавања топлоте у атмосфери од угљендиоксида.
Осим тога, сточарска индустрија доприноси проблему дефорестације, јер захтева велике површине земљишта за испашу стоке. Стога се намеће потреба за трансформацијом система производње хране у правцу веће заступљености хране биљног порекла. То би не само ублажило патњу коју трпе људи и животиње због климатских промена, већ би допринело и очувању природних ресурса и биодиверзитета, што је од кључног значаја за будућност наше планете.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Тамара Ђурић