U dualnom modelu obrazovanja 10.500 učenika i 700 kompanija
Oko 3.000 učenika je završilo obrazovanje kroz praktičnu nastavu u kompanijama, 50 odsto njih je već zaposleno
Od prvih koraka u razvoju dualnog modela obrazovanja u Srbiji do danas se u našoj zemlji školovalo, i još uvek se školuje, više od 10.500 učenika za neki od 65 dualnih obrazovnih profila u 150 škola u 52 grada i opštine koje su do sada uspostavile saradnju sa oko 700 kompanija, rečeno je danas na završnoj konferenciji i predstavljanju rezultata projekta "Dualno srednje stručno obrazovanje i obuka u Srbiji - DVET" u Privrednoj komori Srbije.
Čadež: Beograd centar svetskog biznisa, tražimo rešenja za budućnost
Regionalni sajam privrede u opštini Stara Pazova – 29. i 30.09.2022.
STIŽE VELIKA OLAKŠICA ZA OVU GRUPU GRAĐANA: Novi moratorijum na kredite u Srbiji, evo koji su uslovi
Oko 3.000 učenika je završilo obrazovanje kroz praktičnu nastavu u kompanijama, 50 odsto njih je već zaposleno, a četvrtina đaka koji su se obrazovali po dualnom modelu dobilo je svoje prvo radno mestu upravo u kompanijama u kojima su imali praktičnu nastavu.
- Najveći problem sa kojim se danas suočava privreda je nedostatak i odliv kvalitetnih kadrova i jedini način da ostanemo konkurentni sa evropskom privredom jeste da po dualnom modelu stvaramo kadrove koji su potrebni privredi - istakao je Mihailo Vesović, direktor sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS.
Filip Gadi, potpredsednik Federalne privredne komore Austrije ukazuje da nedostatak stručne radne snage nije samo problem Austrije ili Srbije, nego pogađa ceo svet.
- Austrija je veliki investitor sa direktnim investicijama od dve milijarde evra u Srbiji gde austrijske firme zapošljavaju 18.000 ljudi. Kroz dualno obrazovanje stvorili smo kamen temeljac za dalje investicije jer su sada austrijske kompanije sigurne da u Srbiji mogu da pronađu odgovarajuću radnu snagu - rekao je Gadi.
U kontekstu najnovijih kretanja i zbivanja na tržištu rada, a koje karakterišu velike migracije i deficit kadrova za obavljanje niza poslova u našoj privredi, potrebno je da zajedno snažno promovišemo model dualnog obrazovanja kao jedini način da se blagovremeno osiguraju kadrovi privredi, poručila je Mirjana Kovačević, rukovodilac Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike PKS.
- Potrebno je da što više privrednika uđe u sistem dualnog obrazovanja i da što više učenika, i njihovih roditelja posebno, shvati da je isplativije i perspektivnije obavljati, na primer, proizvodno stručno zanimanje, nego na tržištu rada čekati šansu za prekvalifikaciju - istakla je Kovačević uz ocenu da je dualno obrazovanje kao model koji je primenjiv na svim nivoima i u svim oblicima, budućnost Srbije.
Projekat "Dualno srednje stručno obrazovanje i obuka u Srbiji - DVET" finansijski je podržala Austrijska razvojna agencija (ADA) sa 1.800.000 evra, a partneri su Privredna komora Srbije (PKS), Federalna privredna komora Austrije (WKO), Zavod za unapređivanje vaspitanja i obrazovanja (ZUOV), Austrijski institut za obrazovanje (IBW).