У дуалном моделу образовања 10.500 ученика и 700 компанија
Око 3.000 ученика је завршило образовање кроз практичну наставу у компанијама, 50 одсто њих је већ запослено
Од првих корака у развоју дуалног модела образовања у Србији до данас се у нашој земљи школовало, и још увек се школује, више од 10.500 ученика за неки од 65 дуалних образовних профила у 150 школа у 52 града и општине које су до сада успоставиле сарадњу са око 700 компанија, речено је данас на завршној конференцији и представљању резултата пројекта "Дуално средње стручно образовање и обука у Србији - ДВЕТ" у Привредној комори Србије.
Чадеж: Београд центар светског бизниса, тражимо решења за будућност
Регионални сајам привреде у општини Стара Пазова – 29. и 30.09.2022.
СТИЖЕ ВЕЛИКА ОЛАКШИЦА ЗА ОВУ ГРУПУ ГРАЂАНА: Нови мораторијум на кредите у Србији, ево који су услови
Око 3.000 ученика је завршило образовање кроз практичну наставу у компанијама, 50 одсто њих је већ запослено, а четвртина ђака који су се образовали по дуалном моделу добило је своје прво радно месту управо у компанијама у којима су имали практичну наставу.
- Највећи проблем са којим се данас суочава привреда је недостатак и одлив квалитетних кадрова и једини начин да останемо конкурентни са европском привредом јесте да по дуалном моделу стварамо кадрове који су потребни привреди - истакао је Михаило Весовић, директор сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС.
Филип Гади, потпредседник Федералне привредне коморе Аустрије указује да недостатак стручне радне снаге није само проблем Аустрије или Србије, него погађа цео свет.
- Аустрија је велики инвеститор са директним инвестицијама од две милијарде евра у Србији где аустријске фирме запошљавају 18.000 људи. Кроз дуално образовање створили смо камен темељац за даље инвестиције јер су сада аустријске компаније сигурне да у Србији могу да пронађу одговарајућу радну снагу - рекао је Гади.
У контексту најновијих кретања и збивања на тржишту рада, а које карактеришу велике миграције и дефицит кадрова за обављање низа послова у нашој привреди, потребно је да заједно снажно промовишемо модел дуалног образовања као једини начин да се благовремено осигурају кадрови привреди, поручила је Мирјана Ковачевић, руководилац Центра за едукацију, дуално образовање и образовне политике ПКС.
- Потребно је да што више привредника уђе у систем дуалног образовања и да што више ученика, и њихових родитеља посебно, схвати да је исплативије и перспективније обављати, на пример, производно стручно занимање, него на тржишту рада чекати шансу за преквалификацију - истакла је Ковачевић уз оцену да је дуално образовање као модел који је примењив на свим нивоима и у свим облицима, будућност Србије.
Пројекат "Дуално средње стручно образовање и обука у Србији - ДВЕТ" финансијски је подржала Аустријска развојна агенција (АДА) са 1.800.000 евра, а партнери су Привредна комора Србије (ПКС), Федерална привредна комора Аустрије (WKO), Завод за унапређивање васпитања и образовања (ЗУОВ), Аустријски институт за образовање (IBW).