"U PITANJU JE OPSTANAK LJUDI" Hrvatske firme za prevoz putnika prete štrajkom, prihodi im pali 98 ODSTO
Predstavnici hrvatske Inicijative za povremeni prevoz putnika u Udruzenju Glas predzetnika zapretili su danas novim protestima ukoliko ne dobiju pomoć države, jer su im prihodi pali između 95 i 98 posto.
Oni su informisali saborske zastupnike na Markovom trgu o problemima tog sektora zbog pandemije korona virusa, zatraživši hitnu dodelu bespovratnih sredstava iz fondova EU, nastavak mera za očuvanje radnih mesta od 4.000 kuna mesečno (530 evra) plus doprinosi, moratorijum na lizing i kredite u trajanju od najmanje godinu dana, i s razumnije kamate u odnosu na aktuelne stope od 18 do 35 posto.
Takođe, traže ubrzani postupak dobijanja sredstava za likvidnost.
Brigu o vašem zdravlju poverite "Dunav osiguranju"
PORAST POTRAŽNJE ZA ČISTAČICAMA: Ove godine Nacionalnoj službi za zapošljavanje prijavljena potreba za više od 700 spremačica
KORONA KRIZA POGODILA CEO SVET: Zemlja u kojoj je minimalac 2.500 evra sada je u najvećoj krizi od 1959. godine
- U pitanju je opstanak 20.000 ljudi, vlasti to ne bi trebalo da ignoriše. Ne mogu samo da kažu - država nema novca. Zbog lizing zaduženja mnogi bi mogli da ostanu i bez krova nad glavom - upozorava jedan od pokretača Glasa preuzetnika Dražen Oreščanin.
Dodaje da su prevoznici bez novca, a prete im zaplene nakon zakonskog perioda aktivacije koji je pred vratima.
Oreščanin smatra da je hrvatska vlada digla ruke od povremenih prevoznika, dok su mnoge evropske vlade, s druge strane, preduzele sve što su mogle da ih spasu.
- Slovenija svaki autobus dnevno finansira sa 40 evra, a dogovorili su i minimalnu platu za svoje prevoznike. Nemačka ima sličan sistem i još neke evropske zemlje. Nas naša vlada pušta da propadnemo - rekao je on.
Predviđa da će od 50 do 80 posto povremenih prevoznika do sledeće godine propasti ili drastično smanjiti obim posla.
- Prevoznici su pred zidom, cela turistička industrija je pred zidom. Vrlo se lako može dogoditi da 50.000 do 70.000 ljudi iz turizma ostane bez posla - upozorava Oreščanin.
Tvrdi da ih je vlada nekoliko puta izigrala. Prevoznici su do sada imali tri protesta.
- Imamo osećaj da je vlada vodila razgovore s nama samo da ne bi bilo protesta i blokada tokom glavne sezone. Kada se sezona završila, nastavili su po svome, a milijarde kuna troše se na druge stvari - rekao je Oreščanin, najavljujući uskoro nove proteste ako se njihovi argumenti ne uvaže.
U sektoru povremenog prevoza putnika posluje 2.000 firmi sa više od 20.000 zaposlenih i više hiljada vozila visoke turističke klase (autobusi, minibusevi i kombi vozila).
KRIPTOVALUTE DOŽIVLJAVAJU BUM: O Bitkoinu znamo mnogo toga, ali on nije jedini među ovim novčićima
MALINE U SRBIJI PO VIŠIM OTKUPNIM CENAMA OVE GODINE: Proizvođači se žale na male prihode
GEJMING IDUSTRIJA U SRBIJI OBARA SVE REKORDE: Godišnje donosi i do 100 miliona dolara!
SRCE ŠUMADIJE OPET KUCA PUNOM PAROM! Nastavlja proizvodnja u kragujevačkom Fijatu, vraćaju se radnici
LEPE VESTI ZA VIŠE OD 100 HILJADA GRAĐANA: Ovo je najnoviji predlog Vlade za povećanje minimalne zarade