"У ПИТАЊУ ЈЕ ОПСТАНАК ЉУДИ" Хрватске фирме за превоз путника прете штрајком, приходи им пали 98 ОДСТО
Представници хрватске Иницијативе за повремени превоз путника у Удрузењу Глас предзетника запретили су данас новим протестима уколико не добију помоћ државе, јер су им приходи пали између 95 и 98 посто.
Они су информисали саборске заступнике на Марковом тргу о проблемима тог сектора због пандемије корона вируса, затраживши хитну доделу бесповратних средстава из фондова ЕУ, наставак мера за очување радних места од 4.000 куна месечно (530 евра) плус доприноси, мораторијум на лизинг и кредите у трајању од најмање годину дана, и с разумније камате у односу на актуелне стопе од 18 до 35 посто.
Такође, траже убрзани поступак добијања средстава за ликвидност.
ПОРАСТ ПОТРАЖЊЕ ЗА ЧИСТАЧИЦАМА: Ове године Националној служби за запошљавање пријављена потреба за више од 700 спремачица
КОРОНА КРИЗА ПОГОДИЛА ЦЕО СВЕТ: Земља у којој је минималац 2.500 евра сада је у највећој кризи од 1959. године
- У питању је опстанак 20.000 људи, власти то не би требало да игнорише. Не могу само да кажу - држава нема новца. Због лизинг задужења многи би могли да остану и без крова над главом - упозорава један од покретача Гласа преузетника Дражен Орешчанин.
Додаје да су превозници без новца, а прете им заплене након законског периода активације који је пред вратима.
Орешчанин сматра да је хрватска влада дигла руке од повремених превозника, док су многе европске владе, с друге стране, предузеле све што су могле да их спасу.
- Словенија сваки аутобус дневно финансира са 40 евра, а договорили су и минималну плату за своје превознике. Немачка има сличан систем и још неке европске земље. Нас наша влада пушта да пропаднемо - рекао је он.
Предвиђа да ће од 50 до 80 посто повремених превозника до следеће године пропасти или драстично смањити обим посла.
- Превозници су пред зидом, цела туристичка индустрија је пред зидом. Врло се лако може догодити да 50.000 до 70.000 људи из туризма остане без посла - упозорава Орешчанин.
Тврди да их је влада неколико пута изиграла. Превозници су до сада имали три протеста.
- Имамо осећај да је влада водила разговоре с нама само да не би било протеста и блокада током главне сезоне. Када се сезона завршила, наставили су по своме, а милијарде куна троше се на друге ствари - рекао је Орешчанин, најављујући ускоро нове протесте ако се њихови аргументи не уваже.
У сектору повременог превоза путника послује 2.000 фирми са више од 20.000 запослених и више хиљада возила високе туристичке класе (аутобуси, минибусеви и комби возила).
КРИПТОВАЛУТЕ ДОЖИВЉАВАЈУ БУМ: О Биткоину знамо много тога, али он није једини међу овим новчићима
МАЛИНЕ У СРБИЈИ ПО ВИШИМ ОТКУПНИМ ЦЕНАМА ОВЕ ГОДИНЕ: Произвођачи се жале на мале приходе
ГЕЈМИНГ ИДУСТРИЈА У СРБИЈИ ОБАРА СВЕ РЕКОРДЕ: Годишње доноси и до 100 милиона долара!
СРЦЕ ШУМАДИЈЕ ОПЕТ КУЦА ПУНОМ ПАРОМ! Наставља производња у крагујевачком Фијату, враћају се радници
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ВИШЕ ОД 100 ХИЉАДА ГРАЂАНА: Ово је најновији предлог Владе за повећање минималне зараде