AKO U SRBIJI GAJITE OVO VOĆE SIGURNO ĆETE ZARADITI MNOGO! Pojedine sorte daju prinos veći od 50 odsto tona po hektaru
Sudeći po trenutnim pokazateljima, proizvođači i izvoznici srpske jabuke mogu da budu zadovoljni - pojedine sorte već daju prinos veći od 50 tona po hektaru, a prosečna izvozna cena ovih plodova za trećinu je veća nego lane.
Iako je u pojedinim područjima Srbije bilo prolećnog mraza koji je delimično umanjio rod, kao što su kotline zapadne Srbije ili delovi Vojvodine, ova sezona će biti sasvim zadovoljavajuća u pogledu prinosa i kvaliteta jabuke.
LAKO STVORITE BIZNIS U SRBIJI: Salaši postaju veoma popularni, a neke od njih možete kupiti za samo 5.000 EVRA
ŠTA JE SA UČENICIMA KOJI NE SMEJU DA NOSE MASKE ZBOG ZDRAVLJA? Obezbeđena posebna vrsta zaštite za ove grupe đaka
DIREKTORI ŠKOLA NA MUKAMA: Lako će organizovati nastavu, ali JEDNA STVAR svima predstavlja ogromnu prepreku
- Ove godine smo imali veliku količinu i pravilan raspored padavina, što je jako važno, jer u Srbiji imamo malo, uključujući i savremene zasade, površina pod jabukom koje su obezbeđene sistemom za navodnjavanje. Kod sorte ajdared, koja je najzastupljenija, imamo stabilan rod, ali i kod klonova crvenog i zlatnog delišesa, kao i kod sorte gala, koja se sve više gaji. Ona je ili već obrana ili se uveliko bere i daje znatne prinose od preko 50, pa čak i do 70 tona po hektaru. Ostale sorte čekaju berbu, ali sudeći po stanju zasada, imaćemo sasvim solidnu godinu i po kvalitetu i po prinosu - ocenjuje za "Blic" Milan Lukić, direktor Instituta za voćarstvo u Čačku.
Kada je reč o otkupnim cenama, s obzirom na to da je povećana tražnja, proizvođači bi mogli da se nadaju da će konzumna jabuka, koja je prošle godine u zavisnosti od kvaliteta plaćana u proseku 25 dinara kilogram, biti na tom nivou ili veća. Lukić objašnjava da je pravilo da tokom same berbe otkupna cena bude manja u odnosu na zimu i naredno proleće kada jabuka iz hladnjača izlazi u većoj meri na tržište.
- Zasad još nemamo precizno formirane cene, jer berba svih sorti nije počela. Kod gale imamo početnu cenu od 40 evrocenti za kilogram, što je sasvim zadovoljavajuće za ovo doba godine. Proizvođači koji imaju mogućnost da skladište svoje plodove zasigurno će bolje proći. Naime, na području Evrope rod jabuke je znatno manji, uključujući i Poljsku, koja je naš veliki konkurent, pa je realno očekivati da će tražnja biti još veća, a kvalitetni plodovi jabuke koji budu sačuvani u hladnjačama, počev od februara do maja sledeće godine, imaju daleko bolju cenu nego sada - prognozira Lukić, dodajući da je prošlogodišnji rod srpske jabuke ovog juna izvožen po ceni od čak 1,2 evra za kilogram, "što je izuzetno visoka cena".
U Ministarstvu trgovine potvrđuju da i u ovom trenutku, uprkos pandemiji virusa korona, problema s izvozom nema, jer su sve države napravile zelene koridore. Dodaju da se najveći deo srpske jabuke izvozi se na rusko tržište na kojem se, kako procenjuju, "siguran plasman ovog voća može očekivati u narednih pet godina". Prosečna izvozna cena u Rusiju je sada 75, dok je lane bila 57 evrocenti.
Tražene crvene sorte
Prema podacima asocijacije "Serbia Does Apples" koja okuplja deset kompanija, jabuka iz Srbije izvezena je u 39 zemalja sveta, od kojih je 26 u Evropi. Tokom prošle sezone, od avgusta prošle do juna ove godine, na tržište Rusije izvezeno je 144.000 tona, na Bliski istok 7.500, u Veliku Britaniju 4.500, a u Italiju 1.000 tona jabuka.
Najveća tražnja je za crvenim jabukama, klonovima delišesa i gale, u Srbiji relativno mlade sorte koja se gaji poslednjih petnaestak godina, ali ove godine, kako navode u Institutu za voćarstvo, ima odličan prinos.