АКО У СРБИЈИ ГАЈИТЕ ОВО ВОЋЕ СИГУРНО ЋЕТЕ ЗАРАДИТИ МНОГО! Поједине сорте дају принос већи од 50 одсто тона по хектару
Судећи по тренутним показатељима, произвођачи и извозници српске јабуке могу да буду задовољни - поједине сорте већ дају принос већи од 50 тона по хектару, а просечна извозна цена ових плодова за трећину је већа него лане.
Иако је у појединим подручјима Србије било пролећног мраза који је делимично умањио род, као што су котлине западне Србије или делови Војводине, ова сезона ће бити сасвим задовољавајућа у погледу приноса и квалитета јабуке.
ЛАКО СТВОРИТЕ БИЗНИС У СРБИЈИ: Салаши постају веома популарни, а неке од њих можете купити за само 5.000 ЕВРА
ШТА ЈЕ СА УЧЕНИЦИМА КОЈИ НЕ СМЕЈУ ДА НОСЕ МАСКЕ ЗБОГ ЗДРАВЉА? Обезбеђена посебна врста заштите за ове групе ђака
ДИРЕКТОРИ ШКОЛА НА МУКАМА: Лако ће организовати наставу, али ЈЕДНА СТВАР свима представља огромну препреку
- Ове године смо имали велику количину и правилан распоред падавина, што је јако важно, јер у Србији имамо мало, укључујући и савремене засаде, површина под јабуком које су обезбеђене системом за наводњавање. Код сорте ајдаред, која је најзаступљенија, имамо стабилан род, али и код клонова црвеног и златног делишеса, као и код сорте гала, која се све више гаји. Она је или већ обрана или се увелико бере и даје знатне приносе од преко 50, па чак и до 70 тона по хектару. Остале сорте чекају бербу, али судећи по стању засада, имаћемо сасвим солидну годину и по квалитету и по приносу - оцењује за "Блиц" Милан Лукић, директор Института за воћарство у Чачку.
Када је реч о откупним ценама, с обзиром на то да је повећана тражња, произвођачи би могли да се надају да ће конзумна јабука, која је прошле године у зависности од квалитета плаћана у просеку 25 динара килограм, бити на том нивоу или већа. Лукић објашњава да је правило да током саме бербе откупна цена буде мања у односу на зиму и наредно пролеће када јабука из хладњача излази у већој мери на тржиште.
- Засад још немамо прецизно формиране цене, јер берба свих сорти није почела. Код гале имамо почетну цену од 40 евроценти за килограм, што је сасвим задовољавајуће за ово доба године. Произвођачи који имају могућност да складиште своје плодове засигурно ће боље проћи. Наиме, на подручју Европе род јабуке је знатно мањи, укључујући и Пољску, која је наш велики конкурент, па је реално очекивати да ће тражња бити још већа, а квалитетни плодови јабуке који буду сачувани у хладњачама, почев од фебруара до маја следеће године, имају далеко бољу цену него сада - прогнозира Лукић, додајући да је прошлогодишњи род српске јабуке овог јуна извожен по цени од чак 1,2 евра за килограм, "што је изузетно висока цена".
У Министарству трговине потврђују да и у овом тренутку, упркос пандемији вируса корона, проблема с извозом нема, јер су све државе направиле зелене коридоре. Додају да се највећи део српске јабуке извози се на руско тржиште на којем се, како процењују, "сигуран пласман овог воћа може очекивати у наредних пет година". Просечна извозна цена у Русију је сада 75, док је лане била 57 евроценти.
Тражене црвене сорте
Према подацима асоцијације "Сербиа Доес Apples" која окупља десет компанија, јабука из Србије извезена је у 39 земаља света, од којих је 26 у Европи. Током прошле сезоне, од августа прошле до јуна ове године, на тржиште Русије извезено је 144.000 тона, на Блиски исток 7.500, у Велику Британију 4.500, а у Италију 1.000 тона јабука.
Највећа тражња је за црвеним јабукама, клоновима делишеса и гале, у Србији релативно младе сорте која се гаји последњих петнаестак година, али ове године, како наводе у Институту за воћарство, има одличан принос.