Umrežavanje kompanija, investicije, ulaganje u kadrove - motor privrednog razvoja
Više od 200 privrednika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, regiona, EU, ali i Kanade i Amerike, okupilo se u Trebinju na 7. međunarodnom forumu o saradnji, gde su razgovarali o kreiranju turističke ponude regiona, mogućnostima infrastrukturnih i drugih ulaganja, većoj upotrebi obnovljivih izvora energije, razvoju slobodnih zona.
Regionalna saradnja, umrežavanje kompanija, novi poslovi i investicije, edukacija kadrova, ključni su za privredni rast i razvoj, ali i efikasan odgovor na izazove globalne krize, saglasni su učesnici skupa.
PAO NOVI DOGOVOR PUTINA I ERDOGANA: Odlične vesti za afričke zemlje
STIŽE ISPLATA: Odlične vesti za penzionere - ujutru PROVERITE SVOJE RAČUNE!
Na Forumu u Trebinju, Privredna komora Srbije (PKS) organizovala je, u okviru Evropske mreže preduzetništva (EEN), preko 120 B2B sastanaka privrednika, najviše iz sektora turizma, energetike, IT.
- Ovaj događaj je odlična prilika da se naše kompanije povežu sa firmama kako iz regiona Zapadnog Balkana, tako iz EU i celoga sveta, ojačaju svoje biznise i unaprede poslovanje - ističe Jovana Stanojević, rukovodilac Centra za EU integracije PKS.
Podseća da je u proteklih 14 godina, od kada je EEN prisutna u Srbiji, više od 18.000 domaćih malih i srednjih preduzeća koristilo usluge ove mreže, da je preko 6.000 srpskih kompanija učestvovalo na bilateralnim sastancima i kompanijskim misijama. Samo je EEN Srbija konzorcijum organizovao preko 9.500 međunarodnih poslovnih sastanaka.
- Očekujemo da do kraja godine Srbija potpiše sporazum i uđe u Single market program, iz koga se finansira i EEN mreža, što će omogućiti nastavak podrške malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima - objašnjava Stanojević.
Jedna od ključnih tema 7. međunarodnog foruma o saradnji bili su obnovljivi izvori energije, a Ljubinko Savić seketar Udruženja za energetiku PKS ističe da su OIE glavni mehanizam za dostizanje ciljeva karbonske neuralnosti zemalja regiona.
- U uslovima globalne energetske krize i sukoba u Ukrajini predstavljaju možda i jedino moguće rešenje na pokidane tokove i umanjene isporuke energije, ali i odgovor na visoke cene energenata - objašnjava predstavnik PKS.
- Sa ciljem postizanja ugljenične neuralnosti kontinenta do 2050. godine, obnovljivi izvori energije imaće glavnu ulogu u procesu dekarbonizacije energetskih sistema, a očekuje se da će ulaganja u energetici do 2030. biti usmerena upravo u ovaj sektor - dodaje Savić.
Predstavnici PKS tokom posete Trebinju razgovarali su sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem o investicionim projektima u ovome gradu.
Organizatori 7. međunarodnog foruma o saradnji na kome su učestvovali i predstavnici vlada i nadležnih institucija i organizacija su Razvojna agencija Republike Srpske i Razvojna agencija Srbije. Jedne godine domaćin je Srbija, a druge Republika Srpska. Predstavnici loklanih samouprva Republike Srpske i gradonačelnici na skupu u Trebinju bili su u prilici da razvojne planove svojih opština i gradova predstave potencijalnim investitorima.