Умрежавање компанија, инвестиције, улагање у кадрове - мотор привредног развоја
Више од 200 привредника из Србије, Босне и Херцеговине, региона, ЕУ, али и Канаде и Америке, окупило се у Требињу на 7. међународном форуму о сарадњи, где су разговарали о креирању туристичке понуде региона, могућностима инфраструктурних и других улагања, већој употреби обновљивих извора енергије, развоју слободних зона.
Регионална сарадња, умрежавање компанија, нови послови и инвестиције, едукација кадрова, кључни су за привредни раст и развој, али и ефикасан одговор на изазове глобалне кризе, сагласни су учесници скупа.
ПАО НОВИ ДОГОВОР ПУТИНА И ЕРДОГАНА: Одличне вести за афричке земље
СТИЖЕ ИСПЛАТА: Одличне вести за пензионере - ујутру ПРОВЕРИТЕ СВОЈЕ РАЧУНЕ!
На Форуму у Требињу, Привредна комора Србије (ПКС) организовала је, у оквиру Европске мреже предузетништва (ЕЕН), преко 120 Б2Б састанака привредника, највише из сектора туризма, енергетике, ИТ.
- Овај догађај је одлична прилика да се наше компаније повежу са фирмама како из региона Западног Балкана, тако из ЕУ и целога света, ојачају своје бизнисе и унапреде пословање - истиче Јована Станојевић, руководилац Центра за ЕУ интеграције ПКС.
Подсећа да је у протеклих 14 година, од када је ЕЕН присутна у Србији, више од 18.000 домаћих малих и средњих предузећа користило услуге ове мреже, да је преко 6.000 српских компанија учествовало на билатералним састанцима и компанијским мисијама. Само је ЕЕН Србија конзорцијум организовао преко 9.500 међународних пословних састанака.
- Очекујемо да до краја године Србија потпише споразум и уђе у Сингле маркет програм, из кога се финансира и ЕЕН мрежа, што ће омогућити наставак подршке малим и средњим предузећима и предузетницима - објашњава Станојевић.
Једна од кључних тема 7. међународног форума о сарадњи били су обновљиви извори енергије, а Љубинко Савић секетар Удружења за енергетику ПКС истиче да су ОИЕ главни механизам за достизање циљева карбонске неуралности земаља региона.
- У условима глобалне енергетске кризе и сукоба у Украјини представљају можда и једино могуће решење на покидане токове и умањене испоруке енергије, али и одговор на високе цене енергената - објашњава представник ПКС.
- Са циљем постизања угљеничне неуралности континента до 2050. године, обновљиви извори енергије имаће главну улогу у процесу декарбонизације енергетских система, а очекује се да ће улагања у енергетици до 2030. бити усмерена управо у овај сектор - додаје Савић.
Представници ПКС током посете Требињу разговарали су са градоначелником Мирком Ћурићем о инвестиционим пројектима у овоме граду.
Организатори 7. међународног форума о сарадњи на коме су учествовали и представници влада и надлежних институција и организација су Развојна агенција Републике Српске и Развојна агенција Србије. Једне године домаћин је Србија, а друге Република Српска. Представници локланих самоупрва Републике Српске и градоначелници на скупу у Требињу били су у прилици да развојне планове својих општина и градова представе потенцијалним инвеститорима.