KRAJ OTIMAČINE ZA VAKCINE? Svetska banka stala na stranu siromašnih, ugovori će morati da budu standardizovani!
Svetska banka radi na standardizovanju ugovora za vakcine
Svetska banka radi na standardizovanju ugovora za vakcine protiv kovida-19 koje zemlje potpisuju s proizvođačima i traži od farmaceutskih firmi da budu otvorenije oko pitanja u koje se zemlje doze šalju, izjavio je juče predsednik te međunarodne institucije.
NESREĆA U RUSIJI! SPASIOCI TRAGAJU ZA NESTALIMA: Urušila se galerija fabrike u Noriljsku - stradao NAJMANJE jedan radnik (VIDEO)
AMERIČKA VOJSKA U ŽALOSTI: Srušio se avion, poginula dva pilota
"KOVIVAK" JE NOVO IME UBICE KOVIDA-19: Rusi napravili još jedan proboj sa vakcinama protiv korona virusa
Predsednik Svetske banke Dejvid Malpas kazao je za Rojters da Svetska banka nastoji da se više cepiva dostavi siromašnim zemljama, istaknuvši da je uprava odobrila 1,6 milijardi dolara za vakcine u 12 zemalja, uključujući Filipine, Bangladeš, Tunis i Etiopiju, do kraja marta, nakon čega će se programom teškim 12 milijardi dolara obuhvatiti još 30 zemalja.
Osim pomoći siromašnima za kupovinu vakcina, Svetska banka radi i na standardizovanju ugovora između zemalja i proizvođača.
Privatni ogranak banke, International Finance Corp, uložiće četiri milijarde dolara u širenje postojećih ili izgradnju novih pogona za proizvodnju cepiva, uključujući i u zemljama u razvoju, ali treba više informacija o tome na koje je zemlje usmerena trenutna proizvodnja.
Sredstva Svetske banke bi se mogla iskoristiti za širenje pogona i u razvijenim zemljama ukoliko je proizvodnja namenjena zemljama u razvoju, pojasnio je Malpas.
Pozdravio je obećanje grupe sedam najbogatijih zemalja sveta da će pojačati saradnju na suzbijanju pandemije te je izrazio nadu da će se dostava vakcina siromašnima ubrzati.
Prema najnovijem izdanju "Our World in Data", Izrael predvodi u borbi protiv kovida-19. U toj je zemlji vakcinisano je 82 od 100 ljudi, dok su Indija i Bangladeš cepili manje od jedne na 100 osoba. Brojne afričke zemlje još uvijek nisu počele s procepljivanjem stanovništva. Srbija je na drugom mestu u Evropi i šesta u svetu sa više od milion vakcinacija.